Geri Dönüşümün Enerji Tasarrufuna Etkisi

birevim kredisiz ev

Geri dönüşüm çevremizi korumak adına önemli bir uygulamadır fakat çoğu insan geri dönüşümün enerji tasarrufu sağladığının farkında değildir. Geri dönüşüm, aynı şeyleri yeniden kullanmak demektir. Geri dönüşüm oranı ne kadar yüksek olursa, enerji ihtiyacımız o kadar az olacaktır. Örnek olarak bir pet şişeyi yeniden üretmek için harcayağımız enerji ile geri dönüştürürken harcadığımız enerji aynı değildir.

Geri Dönüşüm İle Enerji Tasarrufu Sağlama

Cam, kağıt ve ahşap gibi endüstri ürünlerini üretmek yüksek oranda enerji istemektedir. Bu ürünleri geri dönüşüm uygulaması ile yeniden işlemek daha az enerji tasarrufu demektir. Hammadeyi bulmak ve en baştan bütün işlemleri uygulamak, eko sisteme büyük zararlar vermektedir. Her uygulama sırasında harcanan elektrik hesap edildiğinde büyük sayılar ortaya çıkmaktadır. Fakat geri dönüşüm ile ürünleri işlemek daha az elektrik anlamına gelmektedir.

Geri dönüştürülebilir ürünleri aşağıda yer alan listede görebilirsiniz.

 • Süt kutuları
 • Cam kavanozlar
 • Gazeteler
 • Alüminyum kutular
 • Metal mutfak eşyaları
 • İlaç şişeleri
 • Ahşap atıklar
 • Plastik kutular

Hammadeleri yeniden işlemek yerine geri dönüştürmek para ve enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. Yeniden üretilen ürünler için iş makinaları büyük enerji ve yakıt harcamakta. Ürün geri dönüştürüldüğünde ise, bu makinalardan %40 oranına kadar tasarruf sağlanabilmektedir.

Enerji Tasarrufu Neden Önemli ?

Enerji hayat demektir. Hayatımızda yer alan hemen hemen her şey enerjiye bağlıdır. Enerji kullanımında tasarruf yapmak, daha az doğa kirliliği demektir. Dünyanın ve insanların uzun yıllar yaşabilmesi için bunu yapmanız gerekmektedir.

Enerji tasarrufunun en büyük nedeni, maliyetleri azaltmaktır.
Enerji üretirken fosil yakıtlar kullanılmaktadır, bu da sera gazlarının atmosfere yayılması demektir. Bu sebeple küresel ısınma hızla artmakta ve dünyamıza zarar vermektedir.

Kağıtlardan örnek verecek olursak; kağıtlar, metaller kayalar, ağaçlar, cam kum ve plastik petrolden üretilebilir. Kağıdın geri dönüştürülmesi, bütün bu doğal kaynakların daha az kullanılması demektir. Kağıdın geri dönüştürülmesinden 4100 kWh enerji tasarrufu, 11 varil petrol tasarrufu ve 7000 galon su tasarrufu elde edilmektedir. Enerji tasarrufu bu yüzden oldukça önemlidir.

birevim
Paylaş

4 Comments

 1. Şeyma Özkan Reply

  Geri dönüşümün enerji tasarrufuna büyük katkısı var bence, sizde bunu çok güzel anlatmışsınız teşekkürler 🙂

 2. Pınar Güler Reply

  Geri dönüşüm günümüzde bir çok şirketin artık yaptığı bir durum, biz bireylerde bu dönüşüme katkıda bulunarak ülkemiz adına daha güzel bir gelecek bırakabiliriz

 3. Gökhan Şimşek Reply

  Geri dönüşümün enerjiye büyük katkısı var, ülkemizin geleceği adına geri dönüşüme önem vermeliyiz

 4. Fatih Koç Reply

  Enerji tasarrufunda geri dönüşüm gerçekten çok etkili, geleceğimiz için çok fedakarlıklar yapmamız gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 7 =