Giyilebilir Teknoloji Nedir? Ürünleri Nelerdir?

birevim kredisiz ev

Teknoloji özellikle 21. Yüzyıldan itibaren insanların hayatının değişilmez bir parçası oldu. Günümüzde artık teknoloji olmadan hiçbir iş neredeyse yapılmıyor. Tarım faaliyetinden, hizmetlere ve sağlık alanına kadar birçok noktada teknolojinin artılarını görmek mümkün oluyor.

Tabi bunu yaparken dikkatli olmak ve tercihlerinizi doğru bir şekilde yapmak önemli oluyor. Dikkatli hareket etmek isteyenler, sağlığına dikkat edenler ve tüm her şeyini kontrol altında tutmak isteyenler için giyilebilir teknoloji en doğru seçim olarak sunuluyor. Günümüzde bu konuda inanılmaz gelişmeler yaşansa da hala tam anlamıyla giyilebilir teknoloji hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu diyemeyiz.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknoloji insanların vücudunun hareketleri ile kontrol edilebilen ve aktif bir şekilde insanın üzerinde bulunan teknolojilere verilen isimdir. Akıllı sensörler sayesinde bu giyilebilir teknolojiler ile birçok şeyi anlık olarak kontrol altında tutmak mümkün oluyor.

Bluetooth, Wi-Fi ve mobil internet bağlantısı sayesinde kablosuz bir şekilde herhangi bir cihazla entegre edilerek zevk almanız mümkün kılınıyor. Örneğin profesyonel sporcular hareketlerini yakından takip etmek ve yaptıkları sporda en üst seviyeye çıkmak için bu giyilebilir teknolojileri çok sık tercih ediyorlar. Bilgi almak, sosyalleşmek, güvenlik önemlerini arttırmak, eğlenceyi en üst seviyeye çıkarmak ve daha birçok konuda giyilebilir teknolojilerden yararlanılmaktadır.

Giyilebilir Teknolojinin Gelecekteki Yeri Nedir?

Giyilebilir teknoloji günümüzde birçok konuda ilerleme kaydediyor. Günümüzde daha aktif olarak kullanılan birçok giyilebilir teknoloji ürünü vardır. Hala gelişmekte olan bir teknoloji olduğu için ürünlerin çok pahalı olması sebebiyle tam anlamıyla yaygınlaştığını söylemek doğru olmayacaktır.

Akıllı saat başta olmak üzere, mücevher, kişisel video kayıt cihazları, vücut sensörleri, giyim eşyaları, koruyucu giysi, yaşam takibi ürünleri, spor performansı gibi birçok konuda giyilebilir teknoloji ürününe ulaşmanız mümkün olabilmektedir.

Bu ürünler ile anlık olarak veri toplamak mümkün oluyor. Neredeyse hatasız bir şekilde kalp atış ritminizi, metabolizma hızınızı, işte yapılan faaliyetin anlık olarak uzaktan takibi gibi birçok konuda önemli yardımlar sağlıyorlar. Bu teknolojinin çok uzak olmayan bir gelecekte insanlar için vazgeçilmez ürünlerin arasında yer alacağınızı söylememiz doğru bir tahmin olarak kabul edilebilir.

Giyilebilir Teknolojinin Örnekleri Nelerdir?

Giyilebilir teknoloji anlamında birçok örnek bulunuyor. Bu örnekler arasından istediğinizi almak ve ondan sonuna kadar yararlanmak mümkün oluyor. Sizlerde bundan sonuna kadar fayda sağlamak istiyorsanız tercihinizi ona göre yapabilirsiniz.

  • Akıllı Saat, gerçekten kullandığımız saatlerin aksine tamamen teknolojik, bilgisayar, telefon veya tablet ile entegre edilebilen akıllı saatler sayesinde telefonda sohbet edebiliyor, mesaj atabiliyor, video izleyebiliyor ve bunu kolunuzda ki küçük bir ekran üzerinden yapabiliyorsunuz .
  • Konum Takipçileri, özellikle çocukların ve evcil hayvanların üzerinde bulunan GPS takip cihazları giyilebilir teknolojinin en iyi örnekleri arasındadır. Köpeğinizi, kedinizin kaybolma riskine karşı tasmasına takılabilen bu cihazlar ile onları yakından takip edebiliyorsunuz. Yine çocuğunuzun kaybolma ve kaçırılma riskine karşı bu sistemi kullanmak mümkündür.
  • Fitness ve Sağlık Takip Cihazları, spor yaparken verilerin yakından takip edilmesini ve doğru şekilde spor yapmanıza sahip olacak programın yapılması için bu sistemler kullanılabiliyor. 24 saat boyunca tüm vücudunuzu takip eden cihazlar sayesinde hangi egzersizin size uygun olduğunu, uyku düzeninin doğru olup olmadığını ve birçok konuda anlık bilgi almak mümkün oluyor.
  • Akıllı Tekstil Ürünleri, Tam olarak kullanılmasa da yakın gelecekte akıllı tekstil ürünleri sayesinde hayatımız çok farklı bir noktaya gelecek diyebiliriz. Ortamın sıcaklığına göre kendini ayarlayacak bir giysi hayatımızı büyük oranda kolaylaştıracaktır.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − fourteen =