Son Zamanlarda Çokça Duyduğumuz Bir Kavram Pasif Gelir

birevim kredisiz ev

Birçok insan yaşlandığında huzurlu ve rahat bir yaşama sahip olmak istemektedir. Ancak günümüzde yüksek maliyetler ve anlık gelir düzeyi ile bunu yapmak pek mümkün olmamaktadır. Sizde emekliliğiniz geldiğinde rahat bir hayata sahip olmak istiyorsanız doğru bir şekilde planlama yapmanız gerekiyor.

Bunun için son yıllarda birçok noktada duyulan pasif geliri öğrenmeli ve buna yönelik hamleler yapmalısınız. Bu gelir konusunda kendinizi geliştirdikçe beklediğinizden daha yüksek bir şekilde kazancın size dönüş yapacağınızı göreceksiniz. Ancak ilk olarak pasif gelirin ne olduğunu tam anlamıyla bilmeniz gerekiyor.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir konusunda gerçekten bilmek ve anlamak istiyorsanız adımlarınızı doğru atmalısınız. Ek gelir ve aktif gelir bu konuda ilk bilinmesi gereken noktalardır.

Aktif gelir günlük belirli bir zaman harcadığımız ve emek harcadığımız bir iş kolundan elde ettiğimiz gelirdir. Aylık maaşınız bunun için en iyi örnektir.

Ek gelirse çok fazla zaman harcamadığınız ancak bir şekilde size gelir sağlayan işleri yapmanız anlamına gelmektedir. Blog sitenizde yazdığınız yazılar ile kazandığınız gelir buna örnek gösterilebilir. Ek gelir ile pasif gelir birbirine karıştırılsa da aslında birbirlerinden çok farklı anlamlara sahiptir.

Bu iki gelirinde bir noktada kesilme ihtimali vardır. Aktif işinizi bırakmak zorunda kalabilir, ek gelir kaynağınızın kesilmesine neden olacak bir olay başınıza gelebilir. Bu durumda iki gelirinizde ortadan kaybolabilir.

Pasif gelir işte bu riskli durumda size yardımcı olacak seçenektir. Bu gelirin amacı size otomatik olarak gelir sağlama fırsatı sunmasıdır. Pasif geliri anlatmak gerekirse hiç emek sarf etmeden veya çok az emek sarf ederek düzenli olarak gelir elde ettiğiniz bir kazanç noktasıdır.

Tabi bu geliri elde etmek için aklınızda çok farklı alanlar gelebilir. İleri de kesilmesini istemiyorsanız bu geliri sağlayacağınız kaynağın yasal sınırlar içerisinde olmasına odaklanmayı ihmal etmemelisiniz.

Pasif Gelir Elde Etme Yolları

Pasif gelir sahibi olmak için çok sayıda alternatif yöntem vardır. Bu yöntemleri kendi alanınıza göre tercih edebilir veya ona göre adımlar atabilirsiniz. Bu konuda size pasif gelir kaynağı oluşturabileceğiniz birçok işi maddeler halinde sıralayacağınız.

  • İnternet üzerinden ürün satmak
  • Yatırım yapmak
  • Online kurs satmak
  • Blog açmak ve içerik yazmak
  • Emlak yatırımı yapmak
  • Araç kiralamak
  • Ekipman kiralamak

Bunlar en bilinen pasif gelir noktalarıdır. Örneğin yazmayı seviyorsunuz. Her konuda da bir fikriniz var, bunları insanlara aktaracak bir blog yani günlük sitesi açabilirsiniz. Tamamen size özel bir sitede insanlara bu yazıları okuma şansı sunarak para kazanabilirsiniz. Her gün mesai harcamanıza gerek yok. Günde 1 saat, haftada bir iki saat harcayarak buradan para kazanmanız mümkün olabilir. Tabi bunun devam etmesini istiyorsanız sürekli olarak içerik eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Bunların dışında başka alternatif pasif gelir noktaları ve işleri bulunuyor. Sizler bu durumlardan yararlanmak istiyorsanız işinizi doğru şekilde yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Neden Pasif Gelir Sahibi Olmalısınız?

Zaman çok hızlı akıp gitmektedir. Paranız ile zamanı satın almanız veya zamanı geri getirmeniz mümkün değildir. Pasif gelir hiç ilgilenmeden hatta hiç zaman harcamadan size para kazandırmak adına önemlidir. Örneğin siz uyurken para kazanmaya devam edersiniz.

Bu sayede bir daha geri alamayacağınız zamanınız ile keyif aldığınız ve mutlu olduğunuz işler yapmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için pasif gelir konusunda önemli adımlar atmaya başlamalı ve kendinize mutlaka bir pasif gelir kaynağı oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − 1 =