Karavan Nedir?

birevim kredisiz ev

Karavan özellikle seyahat için kullanılan insanların farklı bir şekilde gezip, görme, konaklamasını ve eğlenmesini sağlayan farklı bir araç türüdür.

Karavan bazen iş içinde kullanılabilir. Özellikle yol destek ekiplerinin bir yerde fix kalmasından ziyade daha gezici tipte olmasının ve çalışan kişinin veya firmanın 24 saat destek vermesi için gezici olmasındaki en büyük avantajdır. Eh bir de şöyle düşünelim keyfimize düşkün isek içerisinde birçok opsiyon bulundurup seyahat ederken veya yavaş gezerken durup direksiyon başında iki büklüm uyuyakalmak yerine içerisinde rahatça evimizdeymişiz gibi adeta bize araçtan dışarı çıkmadan konaklama imkanı veren çok güzel buluşlardan biridir.

Neden Karavanı Tercih Ediyorlar?

Kullanan insanlar kesinlikle bu karavan olayının başka hiç bir şeye benzemediğini ve alıştıktan sonra ise kesinlikle ama kesinlikle aksi bir durum olmadığı sürece adeta bağımlılık haline gelip başka bir şey tercih etmeyeceklerini söylüyorlar. Hele bir de lükse merakınız varsa kendi isteklerinize göre içlerini tasarlayabilir çeşitlilik sağlayabilirsiniz. Özellikle ise sürüşünde çok büyük keyif aldıkları fakat kesinlikle tecrübeleri yoksa kendilerini acil bir teste tabii tutmaları gereklidir, yoksa normal bir araba kullanmak kadar kolay değildir. 15

Neden Kiralık Karavan Tercih Ediliyor?

Kiralık karavanı tercih etmede en büyük seçim tabiî ki maddi olanaklar git gide artan taşıt fiyatlarından sonra insanların alım gücü bir hayli düşmekte dolayısıyla karavan keyfini yaşamak için alamıyorlarsa kiralamaları uygundur.

Kiralık Karavanın Avantajları Nelerdir?

Kiraladığınız şirket karavanın içerisinde bulunan çeşitli aksaklıklar ile kesinlikle ilgilenecektir, siz eğer daha yeni karavan macerasına atılıyorsanız ve bilgisiz iseniz, çözüm noktasında zorluk çekeceksinizdir dolayısı ile kiraladığınız şirket yapmış olduğunuz anlaşma ile size en verimli hizmeti verecekler ve siz de güvenle seyahate çıkabilecek seyahatinizi ise daha keyifli devam edebilecek sinizdir.

Karavandaki En Önemli İhtiyaç Nedir?

Karavandaki en önemli ihtiyaç kesinlikle atık su deposu olacaktır, kiralanan karavanlarda ortalama 10 ve 30 ton arası değişebilir bu atık su deposu, atık su deposu bize kolaylık sağlayacaktır, boşaltımlarında ise doğru olan nokta ise asla yola değil boş tarla ve arazilere boşaltmanız olacaktır. Karavan kiralama ihtiyaçları için birkaç detay verdik, en önemli ihtiyaç. nedir?

Karavan Kiralamak İçin En önemli ihtiyaç Ehliyet!

Karavanların azami yükleri minimum 3,5 ton olduğundan dolayı normal araç değil farklı sınıfa girmektedirler dolayısıyla yeni yapılandırılan ehliyet sisteminde (sınıfında) yük taşıma veya kamyon olarak geçtiği için B sınıfı ile değil C sınıfı ehliyet olması gerekiyor. Çekme karavanda ise 750 kg nin üstüne çıktığınızda araçlara bağladığınızda yeni bir sistem ediniliyor ve ehliyet sınavında kullanacağınız şekilde araçlarınıza karavanı bağlayıp öyle sınava girmeniz ve kazanıp kullanmak için hak elde etmeniz gerekiyor.

Kiralık Karavan Çeşitleri veya Ekstra Özellikleri Nelerdir?

Ana 2 bölüme ayrılıyor.

1.Motor karavan

2.Çekme karavan

1.Motor Karavan;

Motor karavanlar da her türlü ev odası veya aleti bulunur, özellikler tabi ihtiyaçlara göre değişir. Bunlarda ise motor kliması, tuvalet, mutfak vardır ve bu karavanları çekmek için bir araca ihtiyaç duyulmaz kendileri bir araçtır ve 2 ila 4 kişi kapsayacak barınacak şekilde büyüklükleri değişebilir.

2.Çekme karavanlar

Çekme karavanlar ise bazen boyut olarak daha büyük olup neticesinde yerlerinde fix olduğundan dolayı aradaki bağlantıyı kurup büyük ve güçlü olan araç tipi ile kenetlenip yolculuğu aracı kullanacağımız şekilde bize hizmet verecek olan karavan tipidir.

Karavan çeşitleri tabi istek dâhilinde hem sizin bütçenize göre hem de kullanım amacına göre değişebilir.

-Tatil İçin Kullanılan Karavanlar

-İş İçin Kullanılan Karavanlar

Tatil için kullanılan karavanlar kesinlikle kişinin kendi  seçtiği lukse ve konfora dayalı oluyor. Tabi bütçe burada çok önemli opsiyon olarak görülüyor. (İçerisinde kolaylık sağlaması için atık su tankı bulunan karavanlar)

İş için ise kullanılan karavanlar hizmet sektörü olduğundan dolayı, Örneğin çeşitli alet edevat ekip yardım, yemek malzemesi vb. ürünler gibi

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Bekir Yavuz Reply

  Karavanlara bayılıyorum, ileride aracımın arkasına bi çekme karavan alıp ufak ufak gezmelere başlamayı hayal ediyorum.

 2. Sevim Aksoy Reply

  Çekme karavanlar çok güzel ancak bir gün karavan kiralayıp şöyle 15 günlüğüne bi tatil yapmak istiyorum karavan tecrübesi için

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Şeyma Hanım,
   Eğer çekme karavan 750 kg ve üzeri ise ruhsat gereklidir. Karavanınız 750 kg altında ise ruhsata gerek yoktur.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yasin Bey,
   Bu gibi taşıtlar genel olarak ithal olduklarından dövizin yükselişinden bir hayli etkilendiler. Fiyatlar çok yükseldi.

 3. Ayça Kurt Reply

  Karavan kiralamıştık geçen sene eşimle, gerçekten çok güzel bir hissiyat veriyor ileride imkanımız olursa almayı düşünüyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + two =