Nasıl Bilinçli Tüketici Olunur?

birevim kredisiz ev

Bilinçli bir tüketici kesinlikle tasarruf etmesini bilir ve kendisini her türlü ihtimale karşı korur. Peki, bilinçli bir tüketici nasıl olunur? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışalım.

Bilinçli tüketici kesinlikle ihtiyacı olan şeylere odaklanır ve buna göre alışveriş yapar. Önce alacağı ürüne gerçekten ihtiyacını olup olmadığına karar verir ve ondan sonra almaya başlar. Eğer o ürüne gerçekten ihtiyacınız yoksa kesinlikle gereksiz yere para harcamış olacaksınız. Bu durumda da ürünü bilinçli bir şekilde kullanmamış olacak ve tam anlamıyla bilinçli bir tüketici olacaksınız.

Gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri direkt almak yerine piyasa araştırması yapmak kesinlikle her açıdan daha iyi olacaktır. Özellikle internet ortamından daha uygun ürünleri bulabilir ve alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak alacağınız bir spor ayakkabıyı farklı sitelerde aratabilir ve size uygun şekilde gelmesini sağlayabilirsiniz. Toplumumuzdaki genel bir diğer konu ise sözleşme okumama sorunudur.

Sözleşme Okuyun

İnternet ortamında yaptığınız alışverişlerde bazen sorunlar meydana gelebiliyor. Ürünün belirlenen tarihte elimize ulaşmaması ya da satın almış olduğunuz malın istediğiniz gibi çıkmaması en fazla yaşanan olumsuz yönler arasında yer alıyor. Bilinçli bir tüketici yasal haklarının tamamını bilir ve buna göre hareket eder.

Eğer ürün sözleşmesi’nde yazan durumlar meydana gelmiyorsa kesinlikle hakkımızı yasal yollardan arayabilirsiniz. Tüketicileri koruyan yasal haklar sayesinde kesinlikle paramızı iade alabilir ve malı geri iade yapabilirsiniz. Bunun için ise mahkemeye başvurma hakkınız vardır. Haklıyken haksız duruma düşmemek için kesinlikle satın almadan önce sözleşmeyi okumalı ve sonrasında buna göre adımlar atmalısınız.

Kesinlikle bu gibi durumlarda bilinçli bir tüketici olur ve herhangi bir ürünü satın almadan önce sözleşmeyi okumaya gayret gösterin. Sizler hiçbir gerekçe göstermeden satın almış olduğunuz ürünlerin geri iade etme şansına sahipsiniz. Aldığınız ürünün ayıplı olması gibi durumlarda ise 15 gün içeriz başvuru yapabilir ödediğiniz bedeli alabilir ya da hatalı olarak gönderilen malın düzeltilmesini de talep edebilirsiniz.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Uğur Kurt Reply

  İmzaladığım tüm sözleşmeleri okurum, sözleşmeyi okur ve hatalı olan kısım varsa belirtirseniz sonrasında gereksiz yere hiç masraf yaptıramıyorlar

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Uğur Bey,
   Bilinçli tüketici olmanın en önemli kurallarından biri imzanızı attığınız her kağıdı dikkatlice ve anladığınıza emin olarak okumaktır.

 2. Fatih Güler Reply

  Günümüzde tüm ihtiyaçlarımızı internetten alır hale geldik ve kullanıcı sözleşmesinden tutun alışveriş sözleşmesine kadar hiç okumadan onaylıyoruz. 🙂

 3. Osman Kurt Reply

  İnternette ki tüm sözleşmeleri elimden geldiğince okurum. Artık bankaların bile kredi sözleşmesi vs hepsi mobilden onaylıyoruz.

 4. Ömer Öztürk Reply

  Bende de beğendiğim ürünü direk alma durumu vardı. Bir ürünü beğendiğimde herhangi bir yerde araştırmadan beğendiğim yerden alıyordum direk. Ancak sonra bakıyordum ki başka bir site de veya mağaza da daha da indirimli. Bir arkadaşım sayesinde bu durumdan kurtuldum.

 5. Melike Işık Reply

  Ülkemizde bilinçli tüketici olmak için birçok kamu spotu veya teşvik edici videolar reklamlar yapılsa da, insanın içinde olmalı ve kendi istemeli. İnsan isterse her şeyi başarabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − four =