Sigara İçmeyerek Ne Kadar Tasarruf Edilebilir?

birevim kredisiz ev

Sigara içenler aslında sigaraya verdikleri paranın oturup hesabını bir yapsalar belki de bir daha içmezler. İnsan sigara içmeyerek ne kadar tasarruf edilebilir sorusunun cevabını merak edenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz. Ekmek parası kazanmak için akşama kadar çalışıyoruz dediğiniz paranın ne kadarını havaya üflediğinizi biliyor musunuz? Şimdi sigaradan nefes almayı bırakın ve doğanın temiz havasından bir nefes içinize çektikten sonra hesaba başlayalım.

Hiç yılda kaç gününüzü sırf sigara parası için çalışmaya ayırdığınızı biliyor musunuz? Bu hesap öyle kabaca olmaz, elinize bir kağıt ve kalem alın öyle hesaplamaya başlayın. Günümüzde sigara paketleri ortalama 15 ile 20 TL arasında değişiyor. En çok tüketilen markalar 15 TL ve 18,5 TL’dir. Biz bunu ortalama 17 TL olarak kabul edelim. Günde bir paketten fazla içenler mevcut ancak biz hesabımızı yine günlük bir paket üzerinden yapalım. Hesap sonrasında sigara içmeyerek ne kadar tasarruf edilebilir hep beraber görelim. Günlük 17 TL, aylık 30*17=510 TL, yılda 6120 TL buda 5 yılda 30.600 TL yapar.

Sigara İçme Geleceğe Yatırım Yap

18 yaşındaki bir genç sigara içmek yerine her ay 510 TL sini geleceğine yani Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırsa 56 yaşına geldiğinde devlet desteğiyle birlikte ortalama 873.944 TL para biriktirmiş olur. Rakam şaşırtıcı değil mi?

Evinize 1 Aylık Erzak Alabilirsiniz

Her ay havaya üflediğiniz 510 TL ile 1 aylık erzak alabilirsiniz. Hem de içerisinde hemen her gıdanın bulunabileceği türden, çünkü 510 TL’den bahsediyoruz. Eğer ailede hele birde birden fazla kişi sigara içiyorsa artırımda bulunulabilecek parayı bir daha hesaplayın. Eğer sigarayı bırakırsanız 1 yılda sigara içmeyerek ne kadar tasarruf edilebilir ve bu parayla ne yapılabilir sorusuna birde şu açıdan bakalım.

  • Ailecek biriktireceğiniz 6120 TL ile yaz tatiline gidebilirsiniz.
  • Evinizin yıllık elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturalarını ödeyebilirsiniz.
  • Çocuklarınızın yıllık okul masraflarını karşılayabilirsiniz.
  • Ailenizin hemen her tür yıllık giyim ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
  • Büyük ekran bir televizyon ya da çok kaliteli bir bilgisayar alabilirsiniz. Ya da yılda 13 adet çeyrek altın alabilirsiniz.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =