Sosyal Medya Hesaplarından Uzak Durarak Zamandan Tasarruf Edin

birevim kredisiz ev

Teknolojinin gelişmesiyle insanlar ve toplumlar evrimleşmektedir. Günümüzde teknoloji, internet ve sosyal medya bağımlılık haline gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre, bir insan günde en az 2-3 saatini sosyal medyaya ayırmaktadır. Bu da yaşam süresi hesabına göre ortalama 5 yıl etmektedir. Bu kişiler, sosyal medya yerine zamanını birçok farklı aktivite ile değerlendirebilmektedirler.

Dünyada aktif olarak 3.1 milyon kişi sosyal medyayı kullanmaktadır. Bunların büyük yüzdesi mobil yani telefon kaynaklıdır. 210 milyon kişi sosyal medya bağımlısı olarak hayatını sürdürmektedir. Bu bağımlılığın birçok kötü yanı bulunmaktadır. Günde 5 saatini telefonda geçiren kişilerin daha depresif oldukları yapılan araştırmalarca tespit edilmiştir. Araştırmalar, genç ve bekar kadınların sosyal medyaya daha fazla bağımlı olduklarını tespit etmiştir. Bu araştırmalardan yola çıkarak, sosyal medyanın aslında ne kadar zamanımızı çaldığını anlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarından uzak durarak zamandan tasarruf edin cümlemizi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Sosyal medya kullanımını veya bağımlığınızı azaltırsanız, zamandan büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Zamanınızı, sizi daha mutlu edecek aktivitelere ayırabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarından uzak durmak, zamandan tasarruf anlamına gelmektedir. Bu hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

İnsanlar, her ortamda sosyal medyaya bağlanmaktadır. Araç kullanırken, yemek yerken, seyahat ederken ve birçok alanda bağımlılık devam etmektedir. Gençlerin birçoğu sosyal medya hesaplarında gece aktif olmaktadırlar. Gece, sosyal medyaya daha çok zaman ayrılmaktadır. Bunun en olumsuz yanı uykudan feragat ediyor olmaktır. Zira az uyumanın sağlığa birçok zararı bulunmaktadır. Uykusuzluk beynimizi köreltir, dikkat süremiz azalır, beyin hücremelerimiz ölür ve kaza geçirme ihtimalimiz yükselir. Aslında uykusuzluk birçok şekilde kötü etkiler.

Sosyal medya bağımlılığı, tüm insanları sarmış durumda. Bu durumu kontrol altına almak ve zamandan tasarruf etmek sizin elinizdedir. Sosyal medya hesaplarından uzak durmak bağımlığınızı azaltacağı gibi sağlığınızı da olumlu etkileyecektir. Kendinize günlük limitler koyarak veya bu işi yapan uygulamaları kullanarak sosyal medya kullanımınızı kısıtlayabilirsiniz. En başta zor olacak fakat sonra bunu yaptığınız için mutlu olacaksınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × four =