Sosyalleşirken İşe Yarayacak Harcama Önerileri

birevim kredisiz ev

Arkadaşlarınızla vakit geçirmek isterken bütçenizde ciddi açıkların oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu hem kendi hem de ailenizin ekonomisini ciddi şekilde zorlayabilir. Sizlere sevdiklerinizle zaman geçirmeyin demiyoruz ancak doğru tercihler yaparak ya da önceden planlama yaparak en iyi ekonomik hareketler ile zaman geçirmenin mümkün olabileceği konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Mutlu bir şekilde gittiğiniz eş-dost buluşmalarının mutsuz bir şekilde sonlanmaması için doğru hesaplamalar ve adımlar ile yapmak gerektiğini belirtelim.

Harcama Önerileri

Birçok arkadaşınız olabilir. İş arkadaşları, okul arkadaşları, akrabalarınız ve mahalleden arkadaşlarınız olabilir. Tüm arkadaşlarınızla aynı hafta görüşmemeye dikkat edin. Çünkü bu durum ekonomik olarak sizi zorlayabilir. O nedenle ayrı haftalarda buluşma planlamaya özen gösterin.

Arkadaşlarınızla buluşacağınız zaman eğer çok samimiyseniz illa dışarıda buluşmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine onları evinize davet edebilir ya da onların evinde buluşmayı önerebilirsiniz. Bu maliyet açısından çok uygun bir buluşma ortamının sağlayacaktır.

Arkadaşlarınızla illa dışarıda bir araya gelecekseniz yapacağınız aktiviteye uygun olan mekan tercihlerine göz atmalısınız. Sahil kenarında bir kafe de yüksek maliyet ile karşılaşırken, bunun yerine tercih edeceğiniz bir çay ocağında daha uygun bir buluşma yapmanız mümkün olacaktır. Lüks yemek yeme yerleri ve kafeler yerine bunlara alternatif olacak mekanları tercih ederek uygun bir gün geçirebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla bir arada olabileceğiniz kampanyalı etkinlikleri takip edin. Festivaller, konserler, film ve tiyatro etkinlerini uygun bir fiyat ile önceden ayarlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak bazı firmalar özel günlerde indirime giderek müşterilerine uygun maliyetli buluşma fırsatı sunuyor.

Toplu olarak gidilecek olan yemeklerde herkes kendi hesabını ödeyecekse ortama uymak yerine menüyü istemeyi tercih edin. Çünkü herkesin damak zevki ve maddi olanakları farklı olabilir. Menüde hem size uygun bir fiyata sahip olan hem de güzel bir yemeği tercih etmeye dikkat edin.

Ulaşım maliyeti arkadaş toplantılarında genelde sorun teşkil etmektedir. Eğer toplu halde gideceğiniz bir yer yoksa özel arabanızla seyahat etmek yerine toplu taşıma araçlarını tercih ederek buluşmaya gitmeye özen gösterin. Birlikte bir yere gidecekseniz de taksiyi tercih edebilirsiniz. Toplu ödenecek ticari taksi ücreti uygun bir ulaşım fiyatını size sunacaktır.

Sosyalleşirken Bütçesini Aşmak İstemeyenlerin Dikkate Alması Gereken Tavsiyeler

  • Arkadaş toplantılarına katılmak istemeniz oldukça doğaldır. Ancak, çok geniş bir arkadaş çevreniz varsa, tüm arkadaşlarınızla aynı hafta içerisinde buluşmanız sizi maddi açıdan oldukça zorlayacaktır. Bu noktada, arkadaşlarınızla olan buluşmalarınızı zamana yaymalısınız. Buna ek olarak, ortak arkadaşlarınız varsa hepsiyle beraber ortak bir buluşma organizasyonu düzenleyebilirsiniz.
  • Sosyalleşmek adına illaki dışarıda bir mekanı tercih etmek zorunda değilsiniz. Arkadaşlarınızın evine gidebilir veya onların sizin evinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, çok daha uygun maliyetli bir buluşma organizasyonu düzenlemiş olursunuz. Arkadaşlarınızı evinize çağırdığınız takdirde yiyecek içecek bakımından çok daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Ayrıca, daha eğlenceli aktiviteleri daha ucuza getirmiş olursunuz. Örneğin, arkadaşlarınızla beraber film veya dizi izleyebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızı evde ağırlamak istiyorsanız her şeyden önce yemek yapmayı öğrenmelisiniz. Bu noktada, internetten yemek tarifleri hakkında araştırmalar yapmalı ve videolar izlemelisiniz. Oldukça uygun maliyetlere sahip olan yemekler yaparak yiyecek içecek konusunu da halletmiş olursunuz.
  • Arkadaşlarınızla illaki dışarıda görüşmek istiyorsanız daha uygun maliyetli mekanları tercih etmelisiniz. Pahalı restoran veya kafelere gitmek yerine aynı işleve sahip ama fiyatları daha kabul edilebilir olan kafe ve restoranlardan yana tercih yapmalısınız. Ayrıca, sosyal tesisler başta olmak üzere havanın güzel olduğu günlerde parklarda veya piknik alanlarında da arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz.
  • Sevdiklerinizle buluşmak isterken daha farklı etkinlikleri de kapsayan bir buluşma günü yaratabilirsiniz. Festivallerin veya konserlerin olduğu bir günde arkadaşlarınızla buluşarak o günün daha verimli ve eğlenceli geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bu tür etkinlikler için bedava ya da indirimli bilet kazanma fırsatları bulunmaktadır. Bu tür fırsatları mutlaka takip etmelisiniz.
  • Restoran veya kafelere gittiğiniz takdirde mutlaka menü istemelisiniz. Alışkanlıklardan dolayı gruba uyup onların siparişlerinin aynısını verdiğiniz takdirde günün sonunda yüksek bir fatura ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktada, kendi maddi şartlarınıza ve damak zevkinize uygun bir tercih yapmalısınız.
  • Son olarak, buluşmaya giderken ulaşım maliyetlerini düşürmeyi denemelisiniz. Bilhassa kendi otomobilinizle buluşma yerine gitmek yerine toplu taşıma kullanmalısınız. Ayrıca, arkadaşlarınızla beraber topluca taksiye bindiğiniz takdirde çok daha uygun bir ulaşım ücreti ödemiş olursunuz.

Sonuç olarak, bu tavsiyeleri dikkate aldığınız takdirde sosyalleşirken de tasarruflu olmayı öğrenirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =