Tasarruflu Çocuklar Yetiştirmek İçin Öneriler

birevim kredisiz ev

Çocuklara erken yaşlarında tasarruflu olmayı öğretmek, para konusunda bilinçli olmalarına yardımcı olmak için bazı yöntemlerden denenmektedir. Çocuklarda tasarruf etme bilinci oluşturmak, zaman içine yayılan bir alışkanlıktır.

Para tasarrufu kazanan bir çocuk;

  • Genç yaşta öğrenilen para tasarrufu, bilinçli para harcama alışkanlığı kazanır.
  • Bütçe ve hedefler arasında bağlantı kurma yeteneği kazanır.
  • Tasarrufun temel ilkelerini öğrenen çocuklar, bunu yaşam tarzı haline getirebilir.

Tasarruf bilinci taşıyan çocuklar, büyüdükleri zaman ekonomik anlamda daha farkındalık kazanmakta ve geleceğini bu farkındalığa göre hazırlamaktadır. Gidilmesi uzun bir yol olan bu alışkanlığı kazandırmak için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

1.İhtiyaçları Ayırt Etme Alışkanlığı Kazandırın

Çocuklara tasarrufu öğretmek için atılacak ilk adım, istek ve ihtiyaçlarını ayırt etmede yardımcı olmaktır. Çocukların ihtiyaçların; yiyecek, barınmak ve giyim gibi temel unsurları olduğunu anlatmak gerekir.

Aynı zamanda isteklerin de ekstra harcamalar içine gireceğini ve bazı zamanlarda bu ekstraların ihtiyaçlardan önce gelmemesi konusunda uyarılarda bulunulmalıdır.

2.Kendi Paralarını Kazanmalarına Olanak Tanıyın

Çocuklarda tasarruf bilinci oluşturmanın ikinci adımı ise, kendi paralarını kazanmalarına fırsat tanınmasıdır. Para kazanan ve tasarruf etmelerine izin verilen çocuklar, zamanla bunu alışkanlık haline getirerek, tasarruflu davranmayı ve tasarruf etmenin ileride kendisine kazanç olarak döneceğini daha kolay öğrenmeye başlar.

Mesela ev işleri karşılığında küçük miktar bir para kazanma teklifi alan çocuklar, zamanla sıkı çalışmanın ne kadar değerli olduğunu da öğrenmeye başlamaktadır.

3.Tasarruf Hedefi Koyun

Çocuklara bir neden sunulmaksızın bir şeyi yaptırmak zordur. Bu çocuklara oldukça anlamsız gelebilir. Ancak tasarruf hedefi konularak, tasarrufun ne olduğu çocuklara anlatılırsa, daha kolay motive olmaya başlarlar.

Eğer tasarruf edecekleri hedefi biliyorlarsa, tasarruf etme konusunda çok daha bilinçli davranacak ve buna göre davranacaklardır. Mesela istedikleri bir oyuncak olabilir. Kazandıkları ile almak istedikleri oyuncak arasındaki bağlantıyı kurarak, bu hedefe ulaşmak için neler yapması gerektiğini anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

4.Çocuklarınıza Kumbara Alışkanlığı Kazandırın

Çocuklarınıza tasarruf hedefi belirledikten sonra, bu tasarrufu biriktirmeleri için, kumbara alışkanlığı kazanmalarını sağlayın. Eğer çocuklarınız, çok küçük değillerse, kendilerine bir tasarruf hesabı açabilir ve birikimlerini bu hesapta toplama alışkanlığını kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

5.Parasını Takip Etmesini Sağlayın

Çocuklarınızın daha tasarruflu olmaları ve tasarruf bilincini kazanmaları için, parasının nereye gittiğini bilmesini sağlayın. Çocuklarınız kazandıkları para için belli bir takip sistemi oluşturduklarında, harcadıklarını ve kazandıklarını takip ederse, tasarruf hedeflerine çok daha kolay ulaşacağını görecektir.

Gelirlerin giderlerinden fazla olduğunu görmeye başlayan çocuk, daha tasarrufu olmaya başlayacak ve harcamaları konusunda kendisine bir kısıtlama getirebilecektir.

6.Hata Yapmalarına İzin Verin

Çocuklarınızın kendi paralarının kontrolünü elinde tutarken, hata yapmalarına izin vermelisiniz. Yani kendi paralarını kendileri kontrol ederken, tasarrufu öğrenmek için hata yapmalarına göz yumun.

Çocukların para kontrolü yaparken hata yaptıklarını bilmeleri, ileride daha maliyeti yüksek bir hata yapmalarını önleyecek ve gelecekte paralarını nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda ipucu verecektir.

7.Para Hakkında Konuşun

Çocuklarınızın ileride tasarruf bilinci kazanmak için ebeveynleriyle para hakkında konuşmaları gereklidir. Tasarrufu bilmeleri, paranın nasıl harcanacağı konusunda günlük yapılacak sohbetler, çocukların ilerisi için daha kapsamlı planlama yapmasına da ön ayak olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + sixteen =