Watt Nedir? Wh Ne Anlama Gelmektedir?

birevim kredisiz ev

Elektrik tüketimini takip etmek için kullanılan çok sayıda terim vardır. Bunların arasında en çok kullanılanların başında watt gelmektedir. Watt  kısaca tanımlamak gerekirse Uluslararası Birimler Sistemi tarafından enerji dönüşümü için kullanılan bir ölçü oranıdır. Bir güç birimidir, W olarak ifade edilmektedir.

Watt Formülü Nedir?

Watt hesaplanması için genel olarak kabul edilen basit bir formül vardır. Bu sayede gücü yani Watt hesaplaması yapılabilir.

Amper (Akım) * Gerilim (Volt) = Watt (Güç)

Bu formülde Amper gücün akım şiddetini gösterirken, Volt yani gerilimse elektrik yükün farkını ifade etmektedir.

Klasik Mekanikte Watt Formülü Nedir?

Klasik mekanik sistem içerisinde hızı sabit bir nesnenin 1 metre/saniye içerisinde ki 1 Newtonluk yükü kısaca 1 watt etmektedir. Bu da formülün şu şekilde yazılmasına yardımcı olur.

1 Watt = 1 Newton x Metre/Saniye

Formül sayesinde gerekli olan güç hesaplama işlemi kolayca yapılabilir.

Watt ve Watt-Hours Arasında ki Fark Nedir?

Elektrik cihazlarının görevi bir saat içerisinde tüketilen elektriğin watt olarak gösterilmesini sağlar. Watt-hours ifadesiyle bir saat içerisinde tüketilen enerji miktarını bizlere aktarmaktadır. 10 watthours değerine sahip olan bir ampul tüm gün kullanılırsa 240 watt elektrik tüketimini gerçekleştirmektedir. Buna göre evinizde elektrik tasarrufu yapmak istiyorsanız tercih edeceğiniz ürünlerin bu detayına mutlaka bakmalısınız.

Piko Watt Nedir?

Watt için kullanılan çok sayıda küçük detay vardır. Bunların hepsinin bir anlamı bulunuyor. PikoWatt, bit Watt’ın trilyonda birini ifade etmek için kullanılır. Radar alıcıları, radyo sinyalleri için tercih edilir.

NanoWatt Nedir?

Bir watt’ın milyarda birini ifade etmek için kullanılır. 1 metrekare genişliğe sahip olan bir toprak parçası tek bir yıldızdan 1 nanoWatt enerji almaktadır.

Mikro Watt

Mikro watt, Bir Watt enerjisinin milyonda birisini ifade etmek için kullanılır. Hastanelerde kullanılan EKG, EEG gibi teknolojilerin ölçümlerinde kullanılmaktadır.

Miliwatt

MiliWatt, kısaca bir watt’ın binde birini ifade etmektedir. Genelde işitme güçlüğü çekenler için hazırlanan işitme cihazlarında kullanılır. Lezer işaretçiler için kullanılan güç miktarı 5 miliWatt’tır.

Kilowatt

Kilowatt, bir watt’ın bin katını ifade eder. Bu tabir evde kullanılan elektrikli eşyaların belirli periyodlar içerisinde tüketmiş olduğu elektrik gücünü ifade etmek için kullanılır.

Megawatt

MegaWAtt, bir Watt’ın milyon katını ifade eder. Uçak gemisi, alışveriş merkezi, hastane, kruvazör gibi yapıların ne kadar elektrik tükettiğini ifade etmek için kullanılır. Hesaplama sonrasında MW ile ifade edilir.

GigaWatt

GigaWatt, Watt değerinin bir milyar katını ifade etmek için kullanılır. Elektrik üretimini yapan hidroelektrik santrallerinin üretme kapasitesini ifade etmek için kullanılır. Örneğin en büyük barajlarımızdan birisi olan Atatürk barajı 2,4 gigaWatt üretim kapasitesine sahiptir.

TeraWatt

TeraWatt, Watt enerji oranının bir trilyon katını ifade etmektedir. Bu üzerinde yaşadığımız dünyanın tükettiği enerji oranını ifade etmek için kullanılır. Bir şimşeği içerisinde o anlık olarak 1 TeraWatt enerji bulunmaktadır. Bu sadece 30 milisaniye sürmektedir.

PetaWatt

Watt, enerji oranının bir katrilyon katını ifade eden PetaWatt, evrensel güçleri tarif etmek için kullanılmaktadır. Bunun için en güzel örnek Güneş enerjisidir. Bu güç yaklaşık olarak 174 PetaWatt enerji sağlamaktadır.

Bunların dışında Watt birimiyle alakalı olarak çok sayıda tabir ve bilgi bulunmaktadır. Bu daha çok enerjinin üretim noktası ve nerede tüketildiğiyle alakalı bir durumdur. Ses sistemler, bisiklet, oto hoparlör, watt metre gibi noktalar daha kolay hesap yapılmasına yardımcı olabilecek bilgilerdir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + 3 =