Yenilenebilir Enerji Nedir, Ne Değildir?

birevim kredisiz ev

Yenilenebilir enerji nedir, ne değildir; yenilenebilir enerji, daha sonra geri dönüştürerek tekrar kullanım sağlanabilecek enerjidir. Tükettiğiniz enerji kaynaklarını tekrar bir şekilde üretemiyorsanız ya da doğada tekrar kendiliğinden oluşmuyorsa bu yenilenebilir enerji değildir.

Yenilenebilir Enerji

Doğada kendisini yenileyen ya da insan eliyle oluşturulabilecek enerjiye yenilenebilir enerji denir. Bu enerjiden faydalanmak doğa için ve sürdürülebilirlik için daha faydalıdır. Yenilenebilir enerji sayesinde enerji ihtiyacını karşılamak sürekli hale gelecektir.

Yenilenebilir enerji nedir, ne değildir bilebilmeniz için enerjinin kaynağına bakmanız gerekmektedir. Örneğin; petrol yatakları sayesinde petrol elde edebiliyor ve arabalarımızda ya da sanayide kullanabiliyoruz. Ancak fark edildiği üzere petrol rezervleri gün geçtikçe azalıyor. Çünkü petrol, uzun yıllar sonrası oluşan ve kendini yenileyemeyen bir kaynaktır. Bu kaynağın tükenmesi sonrasında, yerine farklı bir kaynak bulmak gerekmektedir.

Yenilenebilir Enerji İçin Ne Yapılabilir?

Yenilenebilir enerji, sürdürülebilir olduğu için insanlar tarafından tercih edilmesi gereken enerji türüdür. Bu sayede enerji ihtiyacını hızlı şekilde tekrar karşılayabilecek kaynaklar elde edilir.

  • Evlerin çatısına güneş panelleri kurmak faydalı olabilir.
  • Barajlar sayesinde su hayatımızda olduğu sürece enerji elde edilebilir.
  • Rüzgar enerjisi sayesinde elektrik üretilebilir.
  • Geri dönüşüm politikaları düzenlenerek, geri dönüşüm yapılabilen maddelere ağırlık verilebilir.
  • Güneş enerjisinin kullanımı arttırılarak enerji elde etmenin güneş var oldukça devam etmesi sağlanabilir.

Fosil Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji nedir, ne değildir sorusunun ne değildir kısmı fosil kaynaklardır. Fosil kaynaklar çok uzun süren seneler boyunca oluşmuş ve tükenebilir enerji kaynaklarıdır. Fosil kaynaklar aynı zamanda doğaya onarılması zor zararlar da vermektedir.

  • Her sene 5.000 insanın suyun kirlenmesi sonucu öldüğü düşünülmektedir.
  • Elimizde bulunan fosil yakıtların kullanımı sıcaklıkların da artmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten doğada bulunan her türlü canlının ekosistemi değişmektedir.
  • Fosil enerji kaynakları, bilinçsizce kullanılmadığı taktirde kullanılmalıdır. Ancak, tükendiği ve doğaya zarar verebildiği bilindiği için kontrollü şekilde kullanılmaları gerekmektedir.

Enerji Kullanımı

Gelişen teknoloji ile birlikte, insanoğlu her geçen gün daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu enerjiyi fosil yakıtlardan edinmek yerine, artık yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok tercih edilmesi gerekmektedir.

Fosil yakıta olan bağımlılık, gün geçtikçe azaltılmalı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesi gerekmektedir. Fosil yakıtların bitmesi ya da gerekli olan yakıtın bulunamaması durumunda, enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için alternatifler üretilmelidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =