20 Bin Lira Aylık Ne Kadar Faiz Getirir?

birevim kredisiz ev

Birikimlerinizi en iyi şekilde değerlendirmek ve daha çok kazanç elde etmek sizin de hakkınız! Bu noktada, geleneksel yatırım yöntemlerinden birisi olan mevduat hesabını dikkate almalısınız. Mevduat hesabı; para ve değerli madenlerin süreli veya süresiz, karşılıklı veya karşılıksız olacak şekilde kişi ya da kurumlar tarafından değerlendirildiği hesap olarak bilinir. Kişiler tarafından açılan hesaplara bireysel mevduat, kurumlar tarafından açılan hesaplara ise ticari mevduat hesabı adı verilir. Bunun yanı sıra, Türkiye’de iki farklı mevduat hesabının olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, hesabın karşılıklı olup olmadığına veya süresine göre hesap tanımının değiştiğini söylemeliyiz.

Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?

Vadesiz mevduat hesabı; hem süresiz hem de karşılıksız özellikler taşır. Bir başka deyişle, hesabınızdan istediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Buna ek olarak, hesabınızdaki parayı otomatik fatura ödemesi için de kullanabilirsiniz. Ancak, vadeli mevduat hesabının özellikleri farklıdır. Bu hesap; belirli süreler içerisinde işlem görmektedir. Bir başka deyişle, vadeli mevduat hesabı açan tüketiciler; belirli bir süre boyunca paranın bankada kalacağına dair söz vermiş olurlar. 1,3,6,12 aylık olmak üzere farklı süreler yer alır. Bunun yanı sıra, 22 günlük ya da 42 günlük vadeler de bulunur. Vadeli mevduat hesabı sahiplerinin istedikleri zaman paralarını çekmelerine izin verilir. Fakat, vadesi gelmeden çekilen paralara faiz üzerinden belirli bir indirim uygulanır.

Siz de vadeli veya vadesiz hesap açtığınız takdirde belirli bir faiz oranı üzerinden faiz geliri elde edebilirsiniz. Peki, en yüksek faiz oranlarına sahip olan banka hangisidir?

KREDİ HESAPLAMA TABLOSU

Tasarruf Finansman Şirketleri ve Bankaların konut ve taşıt kredisi hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir. Kredi çekmek istediğiniz kredi tutarını ve taksit sayısını girerek, 2 kurum arasındaki farkı görebilirsiniz.

Hangi Banka En Yüksek Faizi Verir?

20 bin TL’niz varsa bu para sayesinde faiz geliri elde etme şansını yakalarsınız. Bu noktada, aşağıdaki bankaların sizin için en avantajlı şartları vaat ettiğini söyleyebiliriz. Örneğin, 20 bin TL için 30 gün mevduat süresinin olduğunu düşünelim.

  • ING Turuncu Ekstra’lı e-turuncu Hesap: Yıllık faiz oranı yüzde 18,5 olan bu hesap sayesinde 30 gün içerisinde 290,93 TL net getiri elde edebilirsiniz. Bu sayede, paranız 20 bin 291 TL olarak size geri dönecektir.
  • Fibabanka Kiraz Hesap: Yıllık faiz oranının yüzde 19,5 olduğunu söylemeliyiz. Bu sayede, 20 bin TL’niz için otuz günde 306,71 TL faiz geliri elde edersiniz.
  • Odeabank Oksijen Hesap: Yıllık faiz oranının yüzde 19,25 olduğunu belirtmeliyiz. Otuz gün sonunda 302,80 TL gelir elde edersiniz.
  • Alternatif Bank VOV Hesap: Yıllık faiz oranı yüzde 19’dur. Otuz gün sonunda 298,90 TL net getiri elde edersiniz.
  • CEPTETEB Marifetli Hesap: Yıllık faiz oranı yüzde 19 olarak belirlenmiştir. Otuz gün sonunda 298,90 TL faiz geliri elde edersiniz.
  • Halkbank E-Vadeli Mevduat: Yıllık faiz oranının yüzde 17,75 olduğunu dile getirmeliyiz. 30 gün sonunda 279,07 TL faiz getirisi elde edersiniz.

Yukarıdaki faiz oranlarının güncel olduğunu söylemek gerekir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × three =