Bir Öğrenci Nasıl Para Biriktirir?

birevim kredisiz ev

Öğrenci olduğu halde para biriktirmek isteyen çok sayıda genç var! Ancak, zaten kısıtlı bir bütçesi olan gençler için para biriktirmek gerçekten hiç kolay değil! Bu noktada, doğru bir planlama yapmanız gerekiyor. Siz de bir öğrenci olarak nasıl para biriktireceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Para Biriktirmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Para biriktirmek adına her şeyden önce bu konuda istekli olmalısınız. İstekli olduğunuz ve dikkatli davrandığınız takdirde günün birinde istediğiniz tutarı biriktirmiş olabilirsiniz.

  • Para biriktirmek adına gereksiz harcamalardan uzak durmanız şart! Örneğin, her gün Starbucks’a gidip ortalama 15 liraya kahve içtiğinizi varsayalım. Yalnızca kahve için haftanın beş günü 75 TL ödediğinizi fark edeceksiniz. Arkadaşlarınızla sosyalleşmek, kafa dağıtmak için bir yerlere gitmek bir genç olarak sizin en önemli ihtiyaçlardan birisi! Ancak, bunu her gün yapmak yerine arada bir yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yenisini almak yerine elinizdeki defterleri, kalemleri veya diğer kırtasiye araç gereçlerini kullanmayı denemelisiniz. Spor salonuna gitmek yerine internetten egzersiz videoları izleyebilirsiniz. Bu sayede, spor salonu için vermiş olduğunuz aylık ücret cebinizde kalır. Bu konudaki örnekler çoğaltılabilir. Fakat, her ne olursa olsun, para biriktirmek adına tüm harcamalarınızı gözden geçirmeli ve gereksiz olan harcamalarınızı bir daha yapmamaya özen göstermelisiniz.
  • Ders araç gereçlerine verilen paraların öğrencilik hayatının vazgeçilmezi olduğunu ifade edebiliriz. Ders kitaplarınızı sıfır olarak satın almak yerine bilhassa üst dönemlerin kullanmış olduğu kitapları temin etmeye çalışmalısınız. Hiç kullanılmamış kitaba vereceğiniz para yerine ikinci el bir kitaba çok daha düşük ücret vererek paranızın bir kısmının cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, ikinci el kitap almak veya satmak adına eski kitapçıları gezmeyi denemelisiniz. Ayrıca, yine internet üzerinden kitap satmayı veya almayı tercih edebilirsiniz.
  • Bir öğrenci olarak alışveriş yapmak sizin de hakkınız! Ancak, indirimleri takip etmeniz şart! İndirimler sayesinde herhangi bir ürünü yüzde 10 veya 20 daha ucuza alma şansına erişebilirsiniz. Bu noktada, ilk olarak, kendiniz için bir ihtiyaç listesi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede, ihtiyaç listenizde yer almayan bir ürünü satın almazsınız.

Öğrenciler de Para Biriktirebilir Mi?

Bir öğrenci olarak siz de doğru adımları attığınız takdirde para biriktirme şansına erişebilirsiniz.

  • Her şeyden önce, kredi ve kredi kartı kullanımını sınırlandırmalısınız. Bilhassa bir öğrenci olarak kredi gibi çok ciddi bir yükün altına girmekten kesinlikle kaçınmalısınız. Bankaların öğrenciler için özel olarak sunduğu kredi türleri mevcut! Ancak, çok ciddi bir ihtiyacınız olmadığı takdirde bu tür kredilere başvurmamalısınız. Buna ek olarak, şahsi bir kredi kartınız varsa kendiniz için bir limit belirleyebilirsiniz.
  • Son olarak, yaşınız çok genç olsa bile bankada birikim hesabı açmayı denemelisiniz. Bu sayede, birikimleriniz bankada çok daha güvenli bir şekilde yer alacaktır.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =