21 Tasarruf Finansman Şirketi Tasfiye Edildi

birevim kredisiz ev

Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununda yapılan değişiklikle, tasarruf finansmanı şirketlerinin gözetim ve denetiminin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılması şart koşulmuştur. Kurul tarafından yürütülen Vatandaşların hak ve çıkarlarını korumak için denetimler ve şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için bazı yükümlülükleri yerine getirmelerini şart koştu.

BDDK tarafından yapılan incelemeler sonucunda uyum talepleri reddedilen ve tasfiyesine karar verilen tasarruf finansmanı şirketlerinin listesi bugün mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kurul, uyum şartlarını sağlamayan 21 şirketin tasfiyesine karar vererek duyurdu.  Uyum koşullarını sağlayamayan ve tasfiyesine karar verilen şirketlere BDDK ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından tasfiye komisyonu atanacağına karar verildi. İşte tasfiye edilen şirketler;

1-IKTİSATEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
2-VİZYONEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş.
3- DOĞRUEVIM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.
4- FİNANSEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.
5- BİRİKİMEVİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.
6- FİNALEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV ORGANİZASYON A.Ş.
7- YAŞAMEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
8- HH AYDIN YATIRIM HOLDING A.Ş.
9- İHTİYAÇEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
10- VARLIKEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.
11- İSTEK EVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş.
12- İKİZLEREVİM YATIRIM GAYRİMENKUL A.Ş.
13- DESTEKEVİM GAYRİMENKUL İNŞAAT TAAHHÜT OTOMOTİV ORGANİZASYON SAN. TİC. A.Ş.
14- GERÇEKEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SAN VE TİCA.Ş.
15- DEĞER TASARRUF GAYRİMENKUL A.Ş.
16- ÖNCEEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SAN. TİC. A.Ş.
17- MOREVIM TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV ENERJİ ORGANİZASYON VE PAZARLAMA TİCARET A.Ş.
18- HEDEFEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE TİCARET A.Ş.
19- GELECEK TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE ORGANİZASYON A.Ş.
20- BİRLİKBİRİKİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON PAZ SAN VE TİC A.Ş. İLETİŞİM OTOMOTIV İLETİŞİM ORGANİZASYON
21- TASARRUF ORGANİZASYON VE GAYRİMENKUL PAZARLAMA A.Ş.

BDDK vatandaşı korumak için erken adım attı

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, BDDK’nın Çiftlik Bank’ta olduğu gibi mağduriyet yaşamamak için bu adımların erken adım attığına dikkat çekti. Faizsiz konut şirketlerinin denetimine ilişkin yeni sistemi anlattı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da gerekli şartları sağlamayan 21 şirketin uyum taleplerinin reddine karar verdi. Son başvuru tarihi olan 7 Nisan’da başvuran 35 firmadan 21’inin yeterli koşulları sağlamadığı belirtildi. Diğer firmalar için inceleme süreci devam etmektedir.

Konuyla ilgili TRT Haber’e açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, Çiftlik Bank’ta olduğu gibi vatandaşların mağduriyetini önleyecek düzenlemenin detaylarını anlattı.

“Birikimlerini bu şirketlere yatıranlar mağdur olmayacak”

Tasfiye Komisyonu, şirketlere BDDK ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından atanacaktır. Vatandaşların hak ve menfaatleri korunacaktır. Birikimlerini bu şirketlere yatıranlar mağdur olmayacaktır.

Prof. Dr. Sefer Şener, bu şirketlerin artık devlet tarafından takip edileceğine dikkat çekti:

Vatandaşlar önümüzdeki dönemde para yatırdıkları şirketlerin devlet tarafından denetlendiğini, desteklendiğini göreceklerdir.

Tasfiye halinde vatandaşların hakları nasıl korunacaktır? Prof. Dr. Sefer Şener bu soruyu şöyle yanıtladı:

“BDDK şirketin yönetimini de devralıyor. Bir komisyon oluşturuluyor, bu komisyon orada kim varsa, mağduriyet yaşamadan görüşmeye yönlendiriliyor.”

Yeni kontrol sistemi ile şirket sahipleri sermaye ve varlıklarından sorumlu olacak, Sn. Şenen, bu sistemin yaygınlaşacağına da dikkat çekti:

“Türkiye’de onlarca yıldır bu faaliyetleri yürüten onlarca şirket var. Onun için bu düzenleme çok önemlidir. Bu, yüz binlerce insanı kapsayacak şekilde kapsam daha da genişleyecektir.”

BDDK hangi faizsiz finansman şirketlerini onayladı!

BDDK, daha önce “tasarruf finansmanı modelinde” faaliyet gösteren şirketlerin 7 Nisan 2021’e kadar kuruma başvurmaları gerektiğini, başvurmayanların “izinsiz hareket etme” suçundan yargılanacağını belirtmişti.

BDDK, Birevim gibi onaylanan 6 firmada, 100 milyon TL sermaye başta olmak üzere birçok şart aradı.  Bu şartlar arasında firmaların bilgi teknolojileri, hizmet kalitesi ve operasyonel süreç anlamında da yasanın tüm gerekliliklerini yerine getirmeleri beklendi.

Tüm şartları yerine getiren, Birevim’in intibak planının onaylandığı açıklandı. Birevim Genel Müdürü Mahir Orak’ın görüşlerine de yer verildi. Sn. Orak, sektörün bugüne kadar 300 bin tasarruf sahibine ulaştığını, yalnızca Birevim olarak 5 yılda 100 binin üzerinde kişiyi tasarruf finansmanıyla hizmet verdiklerini ifade etti.

BDDK Hangi 6 Faizsiz Finansman Firmasını onayladı?  2016 yılından beri aktif şekilde hizmet veren Birevim ve aşağıda isimlerine yer verdiğimiz şirketler hizmetlerine devam edeceklerine dair onaylarını sosyal medya hesaplarından duyurdular.

  • Birevim
  • Eminevim
  • Fuzul Ev
  • Katılım Ev
  • İmece Yatırım
  • Sinpaş Yapı Tasarruf Sandığı
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =