Tasarruf Finansman Sözleşmesi Nedir?

birevim kredisiz ev

Tasarruf finansman sözleşmesi Eminevim’in müşterilerine sunduğu garantili ödeme sürecine dair, BDDK denetimlerini kapsamaktadır. Kotun, çatılı iş yeri, taşıt ve arsa da dahil olmak üzere müşterilere finansman kullanma haklarıyla ilgi bilgi verirken, ödemelerini ve senetlerini yasal güvenceye alacak şekilde düzenlemeleri kapsamaktadır. Finansman sözleşmesi yapılarak, düzenlemeler kayda alınır ve şirket ile müşteri arasında yasal haklara yer verilir.

Tasarruf Finansman Sözleşmesi İçeriği Nedir?

Tasarruf Finansman sözleşmesi koşullarına göre konut, çatılı iş ve taşıt edinme durumunda faizsiz finansman esaslarına dayalı olarak müşterilere kullanabilecekleri finansman bedel hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Belirlenmiş koşullar üzerinden yükümlülük ve organizasyon ücretleri de sözleşme üzerinde belirtilmektedir.

  • Tahsisat bilgileriyle birlikte verilmesi gereken sözleşme prosedürü şu şekildedir;
  • Tasarruflu finansman sözleşmesi şartları ve koşuları
  • Tasarruflu finansman sözleşmesi faaliyeti
  • Tasarruf fon havuzu bilgilendirmesi
  • Tahsisat ve tasarruf finansman organizasyon ücret bedeli

Tasarruf Finansman belirli tutar ve döneme bağlı kampanyalar üzerinden düzenlenerek müşteriyle paylaşılması gerek bilgiler arasına yer almaktadır. Fon havuzu, tahsisat ve tasarruf programları kapsamında paylaşılması şartı bulunmaktadır.

Tasarruf Finansman Fon Havuzu Nedir

Tasarruf Finansman dönemine ait tahsisat olarak verilmiş tutarların bulunduğu bilgilendirme alanıdır. Finansman şirketin nezdinde birikmiş olan ödemelerin toplam tutarının tahsis edilmesi üzerinden geri ödemelerinin de bulunduğu fon havuzudur. BDDK bankacılık düzenlemeleri ve denetleme kurulunun da kontrolleri arasında bulunan bölümlerden biri olarak, tahsisat olarak verilmiş tutarların düzenli olarak ödemelerle birlikte bakılması gereken alandır.

Tahsisat nedir; tahsisat olarak, birikimlerin ve sözleşmelerin bulunduğu taahhüt edilen finansman tutarın müşteri veya mirasçı üzerinden konut, iş yeri ile taşıt edinmesi durumlarına karşı belirlenen belge olarak ödeme alınmasına denilmektedir. Hesaba dökülmesiyle birlikte ödemeler tahsisat olarak adlandırılır.

Tasarruf Finansman Şirketleri Organizasyon ücreti Bedeli Nedir?

Faizsiz sistemler üzerinden yürütülmekte olan tasarruf finansman şirketleri organizasyon ücreti bedelinin de sözleşmeye yansımasını sağlamaktadır. Hizmet bedeli olarak kurulmuş olan bu sistemde, miminun düzeyde ödeme yapılması yeterli olacaktır.

Müşterilerin fon havuzu ve finansman faaliyet alanı üzerinden ödemesi gereken tutar olarak sözleşmeye yansıtılan bölümdür. Ödeme yapılması durumunda sözleşmeye tahsisat bölümüne de yansıtılacak tutarlar arasında yer almaktadır. Hizmet bedeli ücretleri ve finansman şirketler organizasyon ücret bedeli ev ve araba fiyatlarına göre farklılık göstermektedir.

Tasarruf Finansman Şirketi EminEvim Sözleşmesi

Tasarruf Finansman şirketlerinden biri olan Eminevim, sözleşme prosedürünü BDDK yasalarına göre düzenlemiştir. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu prosedürüne göre tahsilat, havuz fonu ve senet düzenlemelerini de kapsamakta olan yönetimlere göre tasarruf programlarını müşterilerine bildirmektedir.

Kampanya düzenlemesine göre taşır ve konut kredisi çekilmeden, peşinat bedeli, hizmet bedeli ve ödeme yöntemleri de sözleşmede yer alacaktır. Yasal olarak yapılan düzenlemelerde Türkiye’nin dört bir yanından 128 şube üzerinden başvuru formu alınarak, sözleşme aşamasına gelinebilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =