Ahde Vefa Nedir?

birevim kredisiz ev

İki veya daha fazla kişi arasında yapılan yazılı veya sözlü anlaşmalara sadık kalınmasına kısaca ahde vefa adı verilmektedir. İki kişinin birbirine güvenmesine kısaca bu isim verilmektedir. Yani sözleşme olsun veya olmasın insanların sözlerinde durmasına verilen isim demek daha doğru olacaktır.

Burada ki amaç insanların vermiş oldukları sözler sonrasında yükümlü oldukları konularda zamanında ve tam olarak görevlerini yerine getirmeleri ifade edilmektedir. Ahde vefa bir ilkedir ve dünyanın her yerinde insanların sorumluluklarını ağızlarından çıkan bir söz veya sözleşme ile yerine getirmeleri ile tamamlanmaktadır.

Bu insanların arasında ki güven ilişkisinin artmasını da beraberinde getirmektedir. Bir sözleşme imzalandığında veya aralarında bir söz verildiğinde, bunun yerine tam olarak zamanında yerine getirilmesi için sergilenen tüm davranışları içine almaktadır. Bunun tam tersi bir durumu uygulayan kişilerin ahde vefaya uygun hareket etmediği ifade edilmektedir.

Eğer bu durumu bozacak doğal afet, sözleşmeye tabi olan kişilerden birisinin fiziksel olarak hasar görmesi durumlarda ahde vefa ilkesi geçerliliğini kaybetmektedir. Ahde vefa ilkesi sadece bir anlaşmaya dayalı değildir. Aynı zamanda uluslararası hukuka göre de önemli bir ilkedir.

Bu durumun bozulması söz konusu değildir. Birçok insan hayatlarını bu ilkeye göre şekillendirmesi sebebiyle insanlar arasında birbirlerine karşı güven ilkesi daha güçlü olmaktadır. Özellikle ticaret sahnesinde bu uygulama büyük bir geçerlilik göstermektedir.

İki ticaret erbabının herhangi bir sözleşme olmadan, resmi bir belge olmadan çalışması bu ilkeyle bağdaştırmak çok doğru olacaktır. İnsanların arasında günümüzde bu ilkenin zedelenmesinden dolayı çok ciddi sorunlar olmaktadır.

Çok az kişi bu ilkeye uygun hareket eder duruma gelmiştir. O sebeple güçlü bağlayıcı olan sözleşmelere imza atılmaktadır. Duruma göre hareket etmek çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken çok özel bir durum olması sebebiyle doğru yolu tercih eden herkes etraflarında güvenilir ve sağlam olarak kabul edilmektedir.

Ahde vefa insanların makamlarında yükselmesine de aracılık etmektedir. Geçmişte yapılan doğru işlemler, ileride birçok insana artı puan olarak gelmektedir. Bunun devamında olması gereken noktada yani yönetici konumunda bu türden insanların yer alması sağlanmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − thirteen =