Asgari Ücretle Geçinmeyi Kolay Hale Getirecek Öneriler

birevim kredisiz ev

Bildiğiniz üzere Asgari Ücret Fiyatları yeni belirlenen rakama göre Brüt 2943 Türk Lirası Net 2324 Türk Lirası oldu.Özellikle Büyük Şehirlerde yaşayan insanlar için yaşamak tabi daha da zor oluyor çünkü bir çok ihtiyaç büyük şehirlerin dışından geliyor ve masrafları da bu denli artıyor.Üreticiden Tüketiciye gelen aşama da üste konulan fiyatlar alım gücümüzü biraz daha düşürüyor.Asgari ücretle geçinmeyi kolay hale getirecek önlemler nelerdir?

Tasarruf Konusunda Uzman Olmak; Tasarruf ederken muhakkak ama muhakkak hesap yapmamız gerekmektedir, yoksa hesabı bilinmeyen para bir toz gibi yok olup elimizden gidecektir. Öncelikle şirketten anlaştığımız durumda olabildiğince şirketten verilen yemeği yemek, dışarıdan yemek söylememek, yol parası ile anlaşıldıysa ve evinize yakın iseniz ya yürüyüp ya da bir bisiklet ile gidip gelmelisiniz.

Peki, Nasıl Uzmanlaşabiliriz; Bu konuda yardımcı olan birçok reklam veya internetten ulaşabileceğimiz noktalar var, az miktarda paranın kenara atıldığında değerlenebileceğini gösteren noktalar da mevcut.

Alınacaklar Listesi Hazırlığı Önemi;

Çoğumuz alışveriş yapıyoruz zaten bize de hayatımızı idame ettirmek için gereklidir. Bu noktada ise listeyle hareket edip belli başlı alacağımız ürünlerde seçeneğimiz varsa mümkün oldukça en uygununu seçip alışverişimizi tamamlamamız gerekir. Önceden takip edebileceğimiz reyonlara bakmak veya çevrede bulunan afişleri dikkate almak reklamları takip etmek çevreye sormak bu konuda paylaşım yapmak bizlere yardımcı olacaktır.

Bulunduğumuz Konum; Konut alamıyorsanız ve kirada iseniz kirası uygun olan yerleri tercih etmeniz önemli olacaktır, ne kadar lükse kaçarsanız bir o kadarda maliyetli olacaktır ve mümkünse iş yerinize yakın bir yer olursa yukarıda belirttiğimiz gibi, yol tasarrufu için çok uygun olacaktır.

Marka Takıntısını Kaldırıp Atın;

Biliyorsunuz ki markaların birçoğu yurtdışından gelmekte bu insanlara bir dayatma ve dayatmanın ardından takıntı gibi oluyor. Malum yükselen kur fiyatlarından dolayı yurtdışından gelen ürünü almak bir hayli külfetli oluyor bu durumdan ötürü iç pazara dikkat edip Türk ve yerli malımızı tercih etmeniz hem sizin cebinize hem de ülke ekonomisine kuşkusuz bir şekilde fayda sağlayacaktır. Asgari ücretle geçinmeyi kolaylaştıran noktalara değinmeye devam edecek olursak…

Yerli Üretim Harici Neler Yapabiliriz?

Sıkıldığınız bir ürününüz mü var giysi veya başka türlü, işte bu ürünleri internetten izleyerek veya kendiniz çözüm bularak üzerinde ufak tefek yenilikler yaparak belki de rektifiye ederek yenileyebilirsiniz ve sıkıldığınız üründen tıpkı ilk günkü veya yeni alınmış gibi mutlu olabilir ve onu büyük bir istek ile kullanabilirsiniz.

Asgari ücretle geçinmeyi kolay hale getirecek  konulardan biri de eğlence ile ilgili kısıtlamalardır.

Eğlence İçin Daha Uygun Olan Alternatifler Bulma;

Bu konuda harcamada çok önemli bir rol oynuyor, eğlence için tercih ettiğimiz mekanlar bazen pahalı olabilir veya eğlence için tercih ettiğimiz aletler pahalı olabiliyorlar, bu konuda ise gene araştırmalar veya tavsiyeler dâhilinde yeni hobi edinip bir şeyler yapma veya hobi ile kazanılan becerilerde ise yeni şeyler üretmeyi öğrenebilirsiniz.

İmkânınız Var İse Başka Kazançlara Yönelin;

Zaman konusunda fırsata sahipsek ve işimizde bu konuda müsaade ediyorsa, tek bir iş ile geçinmek yerine biraz da başka şeylere yönelip ekstra gelir elde edebiliriz. Örneğin çağımızda birçok iş artık evden halledilebilir hale geldi bizimde becerilerimiz buna el veriyorsa onları tercih etmemiz bizim için daha kolay olacaktır. Zaten pandemi sürecinden dolayı çok dışarı da çıkamıyoruz malum önce kendi sonra topluma karşı olan sorumluluğumuzu bilmemiz gerektiği bir dönemde işimiz devam ediyorsa ister istemez bir tasarruf halindeyiz bu tasarruf bize zaman olarak bile dönebiliyor, işte tam da bu tasarruf zamanında yeni edinebileceğimiz bir iş bizim geçimimizi kolaylaştırıp ve eğer mümkünse kenara para atıp gelecek olan ayı mental olarak daha rahat karşılamamızı sağlayacaktır.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 18 =