Avan Proje Nedir?

birevim kredisiz ev

Bir yapının yapılmasına başlamadan önce nasıl olduğunu görmek için onun hakkında bir demo veya maket hazırlanmaktadır. Bunun amacı inşaat tamamlandığında projenin tam olarak nasıl görüldüğünü anlamanız olacaktır. Bu  tür çalışmalara kısaca avan proje adı verilmektedir. Bunlara aynı zamanda demo proje veya ön hazırlık projesi adı da verilmektedir.

Teorik olarak hazırlanan bir projenin tam olarak teoride nasıl göründüğünü anlamak bu sayede daha da mümkün olmaktadır. Ayrıca bu sayede maliyetin hesaplanması, bütçenin belirlenmesi, arsa büyüklüğünün tam olarak ortaya çıkarılması içinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Gelişi güzel fikir yürüterek adım atmak yerine, bu şekilde ilerleyerek istediğinize ulaşmanız daha basit ve kolay olmaktadır.

İlk olarak projenin nasıl olduğunu gösteren teknik bir çizim yapılmaktadır. Bu ev veya dükkan olabilir. Daha sonra ölçeklendirilmesi yapılır. Metrekare değeri üzerinden çizim gösterilir ve işleme başlanılır. Yapım aşamasına geldikten sonra iş pratiğe döndüğünde bazı değişikler yapılabilir. Bunun sebebi  yapının kullanım tarzının çizimde ki gibi olmadığındandır.

Bu sayede projede yapılması gereken değişikliklerde daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu büyük bir projenin aynı zamanda çekirdek aşaması olarak kabul edilmektedir. Bu kısım geçildikten sonra projede sorun olmadığı ortaya çıkmış olacaktır. Proje bundan sonra hazırlanan imar mevzuatını geçmesi için belediyeye sunulmak zorundadır.

Belediye de bulunan gerekli personel bu konuda gerekli incelemeleri ve kontrolleri yapacaktır. Daha sonra ruhsat aşaması için bir sorun olmadığına karar verilecek ve projenin başlamasına izin verilecektir.

Avan Proje Özellikleri

Avan proje kısaca büyük bir projenin ön hazırlığı olarak kabul edilebilir. Bu türden yapıların ölçekleri farklılık gösterebilir. Bu detayların ne kadar görüneceğine göre 1/1000, 1/500, 1/200 ve 1/100 olarak ölçeklenebilecektir.

Genellikle bu ölçeklendirme işlemlerinde 1/200 tercih edilmektedir. Daha küçük yapılar söz konusuysa hatta 1/50’de kullanılabilmektedir. Bu projelerde kat ve çatı planları da yer almaktadır. Ayrıca görüşü güçlendirmek adına kesitlere de yer verilmektedir.

Bunun yapılması sayesinde proje başlamadan önce eksik ve yanlış yapılan noktaların belirlenmesi daha kolay olmaktadır. Günümüzde birçok proje özellikle çok sayıda yapının içinde bulunan projelerde bu sistem mutlaka uygulanmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 15 =