Az Maaşla Tasarruf Etmenin Yolları

birevim kredisiz ev

Günümüzde hayat şartlarının zorlaşması ile birlikte, birikim yapmak için başvurduğumuz yöntemler de çeşitleniyor. Düşük bütçeler ve az maaşla tasarruf etmek için birbirinden farklı yollara başvuruyoruz. Bazı küçük önerilerle, elimize geçen parayı verimli kullanmak ve birikim yapmak aslında çok da zor değil. İşte size az gelirle tasarruf nasıl yapılır hakkında hazırladığımız yazımız.

Gerekli-Gereksiz Listesi

İhtiyaçlarınızın olduğu bir liste hazırlayın. Bu her türden ihtiyacınızı kapsayan bir liste olsun. Mobilya, çanta, kira gideri, faturalar, makyaj malzemesi, araba, ütü, ayakkabı, kitap, defter… Her ne olursa olsun hepsini bir listeye yazın. Ardından en çok ihtiyacınız olanı ve zorunlu olarak satın almanız gerekeni ilk sıraya koyun. Ve elinizdeki parayı ilk olarak birincil ihtiyaçlarınıza ayırın. Alışverişe çıkarken de bir ihtiyaç listeniz olsun. Yanınıza bu listeye göre nakit para alın. Liste dışındaki hiçbir şeyi market arabanıza almayın.

Sadeleşin

Hayatınızda gereksiz olan her türlü eşyayı çıkarın. Var olan masanızın yerine yeni bir masa, modeli düşük telefonunuzun yerine de üst model bir telefon almanız sizi sadece maddi olarak güçlüğe sürükler.

Kumbara Kullanın

Bir kumbara edinin ve düzenli olarak her gün bu kumbaraya az miktarda da olsa para atın. Mümkün olduğunca kumbaradaki paranıza dokunmayın. Her gün attığınız küçük miktardaki paralar, bir süre sonra önemli bir birikim haline dönüşebilir.

Ev İçi Tasarruf Yapın

Gereksiz elektrik ve su kullanımından kaçının. Ay sonunda faturalarınızda ciddi miktarlarda düşüşler göreceksiniz. Temizlik malzemelerine büyük paralar vermek yerine, bir iki basit malzeme ile kendi temizlik malzemelerinizi yapın. Böylece, ciddi anlamda tasarruf etmiş olursunuz.

Kredi Kartlarınızı Düzenli Ödeyin

Kartlarınızı düzenli ödemeye dikkat edin. Gereksiz yere faiz ödemeleri ile karşı karşıya kalmaz ve bütçenizi zorlamazsınız.

İndirim ve Kampanyaları Takip Edin

Elbette indirim yazısını gördüğünüz her mağaza ve dükkana girip alışveriş yapın demiyoruz ancak; özellikle kıyafet ve ayakkabı alışverişlerinizde sezon sonu kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Kaçırmayın

Tatil zamanı gitmeyi planladığınız şehir, belde ve otel için rezervasyonlarınızı önceden yapın. Yaz mevsimi geldiğinde siz hala rezervasyon yaptırmadıysanız, üzgünüz ama ciddi bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kış mevsiminde tatil firmaları ile görüşüp yaz mevsimi için çok uygun paketler alabilirsiniz.

Kozmetiğe Çok Para Harcamayın

Güzellik endüstrisi hem çok pahalı hem de kadınlar için çok cezbedici bir sektördür. Ayrı ayrı kremler, maskeler, bakımlar az olan gelirinizi daha da fazla yorar. Bunun yerine evde yapılabilecek maskeler ve kremlerle cildinize özen gösterebilirsiniz. Kuaför masrafından kurtulmak için de saçınızı evde boyamak sizin için bir alternatif olabilir.

Küçük Bile Olsa Yatırım Yapın

Yatırımın büyüğü küçüğü olmaz diye düşünün ve birikiminizi bekletmek yerine bir gayrimenkulle değerlendirin. Satın alacağınız küçük bir ev sizin için gerekli bir yatırımdır. Eğer peşinatınız yoksa ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz. Başvurduğunuz krediye göre geri ödemeleri bütçenize göre ayarlatabilirsiniz. Örneğin, 3 yıl vade ile aldığınız 30.000 TL kredinin geri ödemesi aylık 700 TL’ye denk gelebilir. Ancak siz 500 TL ödeyebilirim diyebilirsiniz. Bu durumda 15. 000 TL lik bir kredi kullanabilirsiniz. Aylık ödeme miktarınız düştükçe, alacağınız kredi de düşer. Böylece size uygun olanı seçer ve ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

birevim
Paylaş

15 Comments

 1. Filiz Arslan Reply

  Günümüzde geçim, çok zor bir konu maalesef. Tasarruf yapabilmek çok güzel, eğer tasarruf yapabilirseniz çok güzel birikimler elde edebilirsiniz.

 2. Osman Özdemir Reply

  Geçim günümüzde gerçekten zor, güzel yollar anlatmışsınız bazılarını pratikte uygulayabiliriz

 3. Arzu Güler Reply

  Güzel öneriler vermişsiniz ancak günümüz ekonomisiyle tasarruf yapabilmek çok zor

 4. Sevgi Ünal Reply

  Pandemi nedeniyle evde daha çok vakit geçirerek ve evden çıkmayarak aslında dışarıda yaptığımız aktivilerin hangisinin daha kıymetli hangisinin gereksiz olduğunu anlamış olduk.

 5. Yakup Özer Reply

  Pandemi sürecinde hepimiz az maaşla nasıl geçineceğimizi daha çok tecrübe edinmiş olduk aslında

 6. Merve Gül Reply

  Şu an pandemi sebebiyle bir çok çalışan az maaşla çalışıyor, bu süreçte iyice tasarruf etmek gerekiyor

 7. Metin Gül Reply

  Az maaşla yetinilmez diyen bireyler, o maaşlara düştüğünde öyle ya da böyle insan geçinmeyi biliyor

 8. Rukiye Çetin Reply

  Günümüzde maalesef bir çoğumuzun maaşı kısıtlandı, bu süreçte kısıtlı maaşla nasıl geçinilir iyi öğrendik

 9. Özlem Korkmaz Reply

  Az maaşla tasarruf etmenin tam zamanı bu pandemi sürecinde daha da çok dikkat etmek zorunda kalıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − three =