BES’te Devlet Katkısı Ne Anlama Gelir?

birevim kredisiz ev

Tasarruf etmenin en iyi yollarından biri Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmaktır. BES olarak da isimlendirilen bu sistemde devlet katkısı da sunularak vatandaşlar teşvik edilir. Peki, BES devlet katkısı nedir?

BES Devlet Katkısı Nedir?

Bireysel emeklilik devlet katkısı; bireysel emeklilik yatırımınıza koyulan devlet katkı payıdır. Devlet katkı payından en az 3 senedir bireysel emeklilik sisteminde bulunanlar yararlanabilir. Sistemde kalma yılına göre ne kadar devlet katkı payı alacağınız da belirlenir. Kademeli olarak bir plan oluşturulur.

BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

BES devlet katkı oranı bazı kriterlere göre belirlenir. Buna göre katılımcılara katkı payı sunulur. Hesabınıza yatıracağınız her katkı payının %25’i sözleşme doğrultusunda BES hesabında birikir.

1500 TL bireysel emeklilik yatırımı yaparsanız BES hesabınıza 375 TL devlet katkı payı aktarılacaktır. Sistemi sürekli ve düzenli kullanırsanız katkı paylarından faydalanabilirsiniz.

Sistemde 3 yıl kalanlar %15 katkı payı, 6 yıl kalanlar ise %35 katkı payı alırlar. 56 yaşını doldurmasa bile sistemde 10 yıl kalanlar %60 devlet katkı payı kazanırlar. 10 yıl sistemde kalıp, 56 yaşını doldurmuş olanlar ise katkı payının tamamını alabilirler.

Devlet Katkı Payı Birikimlerini Nasıl Takip Edersiniz?

Devlet katkı payları BES birikimlerinizi kendiniz de takip edebilirsiniz. Fonlarda biriken paranızın son güncel durumunu kontrol etmeniz mümkündür. Hem devlet katkı payınızı hem de ödemelerinizi bu şekilde düzenli biçimde görüntüleyebilir, planlarınızı buna göre oluşturabilirsiniz.

Tasarruf planları için BES iyi bir seçenek olarak sunuluyor. Başlangıç, ek veya düzenli katkı payı yaptığınız tüm ödemelerinize devlet katkı payı almanız mümkün! Bu pay belirlenen limit kapsamında ödenecektir. Devlet katkı payı hesabına dahil olmayan bazı ödemeler de bulunur; sandık-vakıf ödemeleri, başka emeklilik şirketinden aktarılan tutarlar vb.

Ek Katkı Payı Tutarı 2020

BES katkı payı tutarı 2020 için yeni çıkartılan yönetmelik kapsamında işlemler yapılacaktır. Yönetmelik 2019 yılında yapılmıştır ve ek katkı payı ile katkı payı ödemelerinizin toplamının 30.700,80 TL olması durumunda verilecek devlet payı 7,675 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet Katkısı Fonu Takibi 2020

Katkı payını Bireysel Emeklilik hesabınıza yatırdığınızda Emeklilik Gözetim Merkezi’ne bildirim yapılır. Sigorta şirketiniz bu katkı payını bildirir; devlet katkısı böylece hesaplanır ve ödeme bireysel emeklilik hesabınıza yapılır. Katılımcı olarak dahil olduğunuz sigorta şirketi devlet katkı payı ile BES hesabınızı ayrı fonlarda tutar. Devlet katkı payı hesabı devlet kurumları tarafından düzenli aralıklarla denetlenir.

BES sistemi sayesinde ek gelir sağlayabilir ve tasarruf yapabilirsiniz. Açıkladığımız gibi devlet katkısı da bu durumda daha avantajlı olmanızı sağlar. Özellikle son dönemlerde devlet katkı payı BES sistemi için oldukça arttırılmıştır. Şu an için Türkiye’de 15 milyona yakın katılımcı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmuştur. Birikimlerinizi istediğiniz zaman çekebilir; 10 yıl sonra paranızı aylık maaş olarak alabilir ya da toplu halde talep edebilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =