Bilgisayarımın Ömrü Nasıl Uzatılır?

birevim kredisiz ev

Bazı dizüstü bilgisayarlar her şekilde uzun süre çalışmaya devam edebilir. Ancak kullanılabilir ömürlerini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız işinizi şansa bırakmamalısınız.

Bir dizüstü bilgisayarın uzun ömürlü olması, aslında belki insan ömrünün uzun ömürlü olması ile karşılaştırılabilir.

Nasıl mı?  Kısmen sorumlu davranışa, kısmen genetik ve kısmen de sadece şansa bağlıdır.  Yani kendinize nasıl iyi bakıyorsanız, başta bilgisayarınız olmak üzere teknolojik aygıtların da ömrünü uzatmak için gereken zamanı ayırmalısınız.

Bilgisayarınızın Dayanınıklığını Sürdürebilmeniz İçin alınabilecek Önlemler Nelerdir?

 • İlk şıkkımız sıcak bilgisayarlarınız ve hatta diğer teknolojik cihazlarınız için iyi değildir. Sıcak güneş ışığında bırakmayın.
 • Hayvanları ve çocukları hepimiz seviyoruz ancak bilgisayarınızdan uzak tutun. Bir dakikalığına gözetimsiz bırakmanız gerekiyorsa, biraz daha az erişilebilir bir yere koyun veya en azından ekranı ve klavyenin korunması için kapağı kısmen aşağı doğru eğin.
 • Masanın, kanepenin, sandalyenin, pufun vb. Kenarlarında asılı bırakmayın. Açıkçası, bu her nesne için iyi bir politikadır.
 • Etrafında yemek yemeyin.
 • Kir ve yağların aktarılmasını en aza indirmek için kullanmadan önce ellerinizi yıkayın veya sterilize edin. Bunlar yıllar içinde birikebilir.
 • Yalnızca ara sıra kullanıyorsanız, mevcut en tozsuz yerde saklayın.
 • Açıkken veya uyku modundayken, üzerini kumaşla örtmeyin veya hava akışının olmadığı başka bir ortamda bırakmayın.
 • 24/7 şarjda bırakmayın. Sisteminizin modeline bağlı olarak fişe takılı bırakıldığında herhangi bir soruna yol açmayabileceğini, ancak güçsüz olarak periyodik olarak kullanmanın yeni başlayan pil veya elektrik sistemi sorunlarını tespit etmenize izin verdiğini unutmayın. Windows dizüstü bilgisayarınızın pilinin ne kadar yıpranmış olduğunu kontrol etmek için bir yardımcı program da kullanabilirsiniz.
 • Etrafında sigara içmeyin. Hiçbir şey elektroniği daha hızlı ateşleyemez.

Özellikle evcil hayvanınız varsa, adaptör kablosunu periyodik olarak kontrol etmelisiniz. Parmaklarınızı diş izlerini hissederek gezdirin. Çiğnenmiş bir kablo dizüstü bilgisayarınızı mahvetmez. Ancak yalıtım delindiğinde çalışmayı durduracak şekilde tasarlanmıştır. Ama değiştirmek pahalı olabilir.

Bilgisayarını Düzenli Temizle

Dizüstü bilgisayarınızı her gün kullanıyorsanız, temel bakımı göz ardı etmek kolaydır. Bir süre sonra pisliği fark etmeyi bırakırsın.  Ancak, tuş başlıkları, klavye yüzeyi, dokunmatik yüzey yüzeyi, hoparlör ızgaraları, menteşe, bağlantı noktaları, havalandırma delikleri ve ekran etrafındaki giriş noktalarını incelemek için periyodik olarak bir dakikanızı ayırmak, uzun vadede size biraz para kazandırabilir. Kirli bir dokunmatik ekran da onu daha az duyarlı hale getirebilir.

Fan açıklıklarının temiz ve tozsuz tutulması özellikle önemlidir.

 

birevim
Paylaş

4 Comments

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Melek Hanım,
   Bilgisayarı sürekli fişte kullanınca pil ömrünün kısaldığı söylenmektedir.

 1. Zeynep Şahin Reply

  Güzel anlatım olmuş bende bir arkadaşımdan şey öğrenmiştim sürekli şarjda kullanmak aslında zararlı değilmiş ara ara pili bitirip tekrar kullanmak daha iyiymiş

 2. Zehra Bulut Reply

  Bilgisayarların pili konusunda çok fazla söylenti var gerçekten, şimdiye kadar 3 farklı marka kullandım her birinin yetkili servisi bambaşka şeyler söyledi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =