Birikimlerinizi Değerlendirmenin Beş Farklı Yolu

birevim kredisiz ev

İşletme sahibi olanlar için en önemli noktalardan birisinin kar etmek ve işletmelerini geliştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, işletme bütçesinin dengeli kullanılması gerekmektedir. Tasarruf yapmayı bilen ve giderlerini azaltmayı başaran bir işletmenin eninde sonunda başarılı olacağını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, tasarrufların sürekli olması gerekmektedir. Sonuç olarak, doğru planlama ve yatırımlar sayesinde işletmelerin kendilerini geliştirmesine rastlanmaktadır. Bu noktada, işletmelerin birikimlerini değerlendirmek adına hangi yöntemlerden faydalanabileceğini konuşmalıyız.

İşletmeler Birikimlerini Nasıl Değerlendirmelidir?

  1. Birikimleri değerlendirmek için en garanti yöntemlerden birisinin mevduat hesabı açmak olduğunu söyleyebiliriz. Vadeli veya vadesiz mevduat hesapları sayesinde birikimlerinizi değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz. Gerek kamu gerekse de özel bankalarda mevduat hesabı açma şansınız bulunmaktadır. Buna ek olarak, internet bankacılığını tercih ettiğiniz takdirde hesap işletim ücreti dahi ödemeden birikimlerinizi değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz. Bunun dışında, mevduat hesaplarında bulunan ve 100 bin TL’ye kadar olan birikimlerin sigorta kapsamında olduğunu ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, toplam tutarınızda herhangi bir kayıp yaşama riskiniz yoktur.
  2. En yaygın yatırım yöntemlerinden birisi hisse senedi almaktır. Birikimlerinizi hisse senedi alarak değerlendirebilirsiniz. Bu noktada, iyi bir piyasa analizi yapmak zorundasınız. Piyasadaki hisse senetlerinin alım satımlarını incelemeli ve uygun fiyatlara hisse senedi satın almalısınız. Bu bağlamda, sahip olduğunuz hisse senetlerini ihtiyaç duyduğunuz anlarda ve bekletinizi karşılayacak bir fiyat aralığına ulaştığında elden çıkarabilirsiniz. Hisse senedinin hem kısa hem de uzun dönem için oldukça uygun bir yatırım aracı olduğunu söyleyebiliriz.
  3. Birikimlerinizi değerlendirmek adına daha büyük oynamak istiyorsanız bir şirkete veya projeye ortak olmayı denemelisiniz. Bir işletmeye ortak olduğunuz takdirde onun karına da ortak olmuş sayılırsınız. Ayrıca, daha yüksek tutarlarda birikim yaparsanız şirketin satılmasından kaynaklı olarak ciddi bir gelir elde edersiniz. Bu noktada, herhangi bir işletme yerine henüz kuruluş aşamasında olan ve sermaye ihtiyacı bulunan bir girişime de ortak olabilirsiniz. Kar getireceğine ve gelişeceğine inandığınız bir girişime ortak olarak ilerleyen dönemlerde hiç beklemediğiniz kadar yüksek karlar elde edebilirsiniz.
  4. Fon alıp satarak oldukça yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Bu noktada, yatırım hesabı sahibi olmalısınız. Fonların istenilen her zaman diliminde nakde çevrilmesi mümkündür. Bu noktada, piyasayı iyi okumalısınız. Riskli veya risksiz olarak değerlendirilebilecek yatırım fonları bulunmaktadır. Enflasyondan hiç etkilenmek istemiyorsanız riski düşük olan fonları tercih etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra, riski yüksek olan fonlar sayesinde günün birinde yüksek kazançlar elde etme şansınız bulunmaktadır.
  5. Bono ve tahvil; en çok tercih edilen yatırım yöntemleri arasında bulunmaktadır. Bilhassa banka bonoları sayesinde sabit getirili ve sıfır riskli gelir elde edebilirsiniz. Özel sektör tahvillerinin ise değişken veya sabit getiri sağladığını ifade etmek gerekir. Sonuç olarak, piyasa şartlarına uygun davrandığınız takdirde yüksek kazançlar sağlamak sizin elinizde!
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + five =