Buzdolabının Ömrü Nasıl Uzatılır?

birevim kredisiz ev

Tam kapasiteyle çalışan bir buzdolabı enerji tasarrufu sağlayabilir ve yiyeceklerinizi güvende tutmanıza yardımcı olabilir. Bir buzdolabı, yiyecekleri hoş bir şekilde soğuk tutmaktan daha fazlasını yapar. Yiyeceklerinizde tehlikeli bakterilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olur. İşte buzdolabınızın ömrünü uzatmak için birkaç öneri;

Kapı contalarını temiz tutun.

Buzdolabı kapılarının etrafındaki contalar soğuk havanın kaçmasını engeller, ancak dökülmeler ve yiyecek parçaları birikebilir ve bunların iyi bir sızdırmazlık oluşturmasını önleyebilir. Uzmanlar, kompresörü olması gerekenden daha fazla çalışmaya zorlayacak bir problem yaratacağından bahsediyor.   Contaları nemli bir sünger veya bezle temizleyin ve kapak kapalıyken contaların kıvrımlarında buharlaşma şansı olmaması için fazla suyu kuruladığınızdan emin olun. Herhangi bir küf fark ederseniz, onu temizlemek için dezenfekte edici bir temizleyici gibi bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak, belirli ürünlerden kaçınılması gerekip gerekmediğini görmek için önce buzdolabınızın kılavuzuna bakın.

Buzdolabı – Temiz ve düzenli tutun!

Temiz bir buzdolabı uzun ömürlüdür. Buzdolabının içini nemli bir bezle silerek, düzenli olarak temizleyin. Ayrıca, fazla tozu ve kiri vakumlayarak ve bir bezle silerek buzdolabının kondenser serpantinlerini düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Uzmanlar bunu yılda en az iki kez yapmanızı tavsiye ediyor.

Doğru Sıcaklığın Ayarlanması

Bir buzdolabı çok soğuk ayarlandığında, o sıcaklığı korumak için daha fazla çalışması gerekecektir. Buzdolabının kapısını bir dakika kadar açık bırakırsanız, bu belirgin hale gelir. Buzdolabının depolama alanını serin tutmak için yaptığı tüm zor işler iptal edilebilir ve sıcaklığı tekrar düşürmek için motorun çalışması gerekir. Ancak sıcaklığı biraz daha yükseğe ayarlarsanız, sıcaklığı bu kadar düşük tutmak için çok çalışmak zorunda kalmazsınız. Bu tabii ki buzdolabınızın ömrünü uzatır. Bir buzdolabı için ideal olan 3 ° C ile 4 ° C arasında olmalıdır.

Buzdolabı Raf Değildir

Bazılarımız buzdolabını bir raf gibi kullanma eğilimindeyiz, üzerine tavalar, tencere ve saksı bitkileri yerleştiriyoruz. Ancak bu, yalnızca buzdolabının içinde yükselen sıcak havanın aşağı inmesine hizmet eder. Buzdolabının motorunun aşırı ısınmasına neden olabilir.  Sonuç buzdolabınızın ömrünü kısaltmakla sonuçlanır.

Sıcaktan Uzak Tutun

Son ipucumuz, buzdolabının hem içi hem de dışı ısıya maruz kalmasını önlemektir. Rafın üstündeki büyük parçalar gibi harici kaynaklar buzdolabının etrafındaki havayı ısıtabilir ve bu da buzdolabının soğuması için daha fazla çalışmasına neden olur. Bu nedenle, fırının, havasız alanların yanına koymaktan kaçının ve çok fazla güneş alan pencerelere doğrudan bakmamasına çalışın. Dâhili olarak, buzdolabının çevredeki havayı soğutmak için daha fazla çalışması gerektiğinden, sıcak yiyecekleri saklama alanına koymaktan kaçının. Bu nedenle, ılık yemekleri buzdolabına koymadan önce soğumaya bırakmak en iyisidir.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Enes Özer Reply

    Buzdolabında yetkili serviste bize kurulumda kapağı ne kadar az açarsak o kadar uzun süreli olur dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 2 =