Elektrik Faturası Hesaplama

birevim kredisiz ev

Elektriğe 2022 yılında gelen zamların ardından insanların bu alana olan ilgisi daha fazla oldu. Ülkemizde 125 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes elektrik tedarikçisi değiştirme hakkına sahiptir. Tabi bunu yapmak için öncelikle elektrik faturası hesaplamasını doğru şekilde yapmanız gerekiyor.

Elektrik faturası hesaplama sayesinde tercih edeceğiniz tedarikçinin sizler için mantıklı bir seçim olup olmayacağına rahatça karar verebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle elektrik faturasına etki eden noktalar, faturanın nasıl hesaplanacağı gibi detayların tamamına bakmanız gerekiyor.

Kademeli Elektrik Faturası Hesaplama

1 Ocak 2022 itibariyle ülke olarak kademeli elektrik tarifesine geçilmesine karar verildi. Bu karar ile birlikte Aralık ayında 142 TL olan alt limit, Ocak ayıyla birlikte 205 TL olarak sınırlanmıştır. Bu limitin altında kalanlar düşük birim fiyattan, üstünde olanlar yüksek birim fiyattan hesaplanmasına karar verildi.

200 TL’lik bir faturaya etki eden zam oranı %72 olurken, 1000 TL’lik bir faturaya etki etme oranı %114 olarak belirlenmiş oldu. Bu detay bizlerin gelecek aylarda ne kadar fatura ödeyeceğimizi hesaplamanız açısından önemli kabul ediliyor. Bununla birlikte Aralık ayında aynı tüketim miktarına göre Ocak 2022’de neden daha yüksek bir bedel ödeyeceğinizi de bu şekilde anlama şansına sahip olabilirsiniz.

Ocak 2022 Elektrik Faturası Hesaplama

Ocak 2022 tarihinde gelen elektrik zamları ile birlikte Aralık ayında ki faturanıza bakarak Ocak ayında ne kadar fatura ödeyeceğinizi de öğrenmeniz mümkündür. Aylık tüketimin 150 kWh altında olanlar çok fazla zam almazken, bu limitin üzerinde olanlara ciddi bir zam geliyor.

Bu seviyenin altında olanların birim fiyatı 1,37 TL/kWh üzerinden hesaplanırken, üzerinde olanların birim fiyatı 2.06 TL/kWh üzerinden hesaplanmaktadır. Tabi sadece bu şekilde artış gelmedi. Aynı zamanda elektrik faturası hesaplanırken dahil edilen kalemlere, belgelere ve vergilere de zam geldiği için etki oranı daha yüksek bir duruma geliyor. Ama elektrik tasarrufu yaparak kademeli olarak gelen bu zammın etkisini en az indirme şansınız da bulunuyor.

Elektrik Faturası Hesaplama Kalemleri Nelerdir?

Elektrik faturası hesaplamaya başlamadan önce hesaplama içerisine dahil edilen kalemlerin neler olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Hayatında hiç elektrik tedarikçisi değiştirmeyen bir ev tüketicisinin birim fiyatı EPDK tarafından her üç ayda bir belirlenerek sunulmaktadır. Bu sayede 2022 yılının ilk üç ayında uygulanacak olan dağıtım bedeli, birim fiyatı ve diğer vergiler aşağıda ki gibi sıralanacaktır.

  • Aktif Enerji Birim Fiyatı: 1.348829 TL/kWh
  • Dağıtım Bedeli: 0.3295 TL/kWh
  • Elektrik Tüketim Vergisi: Enerji bedelinin yüzde 5’i
  • Enerji Fonu: Enerji beledinin yüzde 0,7’si
  • KDV: Tüm bedellerin yüzde 18’i

Bunların hepsi elektrik faturası içerisinde yer alan hesaplanması gereken kalemlerdir. Doğru şekilde hesaplama yapılması için bunların doğru olarak eklenmesi yeterli olacaktır.

Detaylı Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik faturanızı daha uygun hale getirmek için öncelikle yeni bir elektrik tarifesine yani bir elektrik şirketine geçiş yapmanız gerekiyor. Ancak o zaman indirimli faturadan yararlanma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Şirket değiştirenler için birim fiyatlarda ciddi değişiklikler yer alıyor.

İndirim oranları %8, 10, 31 ve 29 olarak değişiliyor. Bunların hepsi arasından size uygun olanı belirlemek ve tercihleri yapmak yeterli olacaktır. Tabi bunun için doğru seçimi yapmanız için acele etmelisiniz. Gelen yüksek zamların ardından çok yüksek miktarlarda bir fatura ile karşılaşmaktan kaçınmak isteyenler indirimli hizmet veren elektrik tedarikçilerin kampanyalarına dahil olabilir. Bunun için 125 TL’nin üzerinden bir faturanız olması yeterli olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =