Kağıt Atıkların Geri Dönüşümü

birevim kredisiz ev

Kağıt herkesin bildiği gibi ağaçtan elde edilmektedir. Dünya üzerinde bulunan birçok kağıt fabrikası genelde büyük ormanlık alanların yanında yer alır. Her ağaçtan farklı şekillerde kağıtlar üretilerek piyasaya sunulmaktadır.

Günümüzde kağıtların geri dönüşümüne çok dikkat edilmektedir. Artan teknoloji sayesinde kağıt kullanımı azalması tahmin edilse de gene de üretim dikkat çekici bir seviyededir. Bu da ormanların hızlı bir şekilde yok olmasına neden oluyor. Bu nedenle kağıt bir atığın geri dönüşüm kutularında özel olarak toplandıktan sonra işleme tabi tutulması gerekir. Bunun için hazırlanan noktalar genelde mavi renkte olup ve üzerinde kağıt atıklar ibaresi yer almaktadır.

Kağıt Atıkların Geri Dönüşümü Neden Yapılmalı?

Kağıt atıklarının geri dönüşüm yapılmasının en büyük nedeni tabi ki ağaçların tüketilmesinin önüne geçmek olacaktır. Ne kadar çok geri dönüşüm yapılırsa o kadar çok ağaç kurtarılmış anlamına gelmektedir. Ayrıca unutmamanız gereken nokta bu atıkların geri dönüşümü çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Sadece ağaçların tasarrufu değil aynı zamanda enerji ve sudan tasarruf yapmaya da yardımcı olmaktadır. Bu durum ekonomik anlamda büyük bir katkıya yardımcı olmaktadır. Günümüzde ülkemizde kağıtların geri dönüşüm oranı %40 seviyesine gelmektedir. Hedeflenen yüzde yüz geri dönüşüm sağlayarak ülkemizde ki ağaçlık alanların korunmasına yardımcı olmaktır.

Kağıt Atıkların Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Gazete, kitap, dergi, defter, ambalaj kağıtları, kartonlar ve kese kağıtları bu alanda tüketilen ürünler arasında ilk sırada gelmektedir. Tabi bunun dışında kullanılan birçok alan vardır. Bu geri dönüşümün yapılması için ilk atılacak adım kağıtların özel kutularda toplanarak dönüşüm noktasına götürülmesi olacaktır.

Kağıdın üzerinde bulunan bant ve zımba teli gibi ekstra şeyler temizlenmektedir. Daha sonra özel bir makine tarafından küçük parçalara ayrılmaktadır. Renk silme ve arıtma işlemlerine tabi tutulur. Temizlenme işleminden sonra kağıt hamur hale getirilmektedir. Hamurun içerisine belirli miktarda ağaç lifi eklenmektedir. Üretim için belirli kimyasal üretim amacına göre eklenerek bir miktar su ile makineye verilerek üretim işlemi yapılmaktadır.

Kağıt Atıkların Geri Dönüşümünde Dikkat Edilecek Hususlar

Kağıt atıkların doğada dolaşması bazıları için çok zararsız olarak görülse de temelde öyle değildir. Birçok açıdan geri dönüştürülmesi hem doğaya hem de insanlara büyük faydalar sağlamaktadır. Kağıt atıkları azaltmak için yapılacak önemli işlerde vardır.

Çıktı alırken çift taraflı olarak kağıtları kullanmalıyız. Elektronik ağı daha çok tercih ederek iletişime geçmeliyiz. Elektronik imza kullanım oranı arttırılmalıdır. Karton kullanımını azaltmak için tek kullanımlık ürünleri tercih etmemeliyiz. Kağıt kese kağıtları yerine bez olanları daha çok tercih etmeliyiz.

Kağıt üretiminin ham maddesi ağaç olmasından dolayı bizler için çok önemli olan oksijen üretimini arttırmak amacıyla bu tüketimi dikkatli bir şekilde yapmalıyız. Bu konuda günümüzde çok önemli adımlar atılmaya devam edilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =