Olmayan Parayla Birikim Yapma Yolları

birevim kredisiz ev

Ne zaman cebimizde para biterse anında para biriktirmeye karar verir ve gereksiz para harcamamak için kendimize söz veririz. Cebimize para girdiği anda ise verdiğimiz sözü unutur, harcar ve sonuçta yine parasız kalırız. İnsan yaşamında bu döngü hep devam eder. İşte bu durumda bizim, para yönetimi noktasında ne kadar bilgisiz, savurgan ve tasarrufsuz olduğumuzu ortaya koymada yeter.

Para Biriktirmenin Yolları

Cebimizde olmayan paranın daha gelmeden yeri çoktan hazırdır. Ama para biriktirmenin yolları mutlaka vardır. Bu 6 yolu şöyle sıralayabiliriz;

 1. Bir bütçe planınızın olması lazım.
 2. Tasarruf edecek konular bulmak gerek.
 3. Geliri arttırmanın mutlaka farklı yollarını aramak lazım.
 4. Birikim yapmak için gerekli olan limitin en baştan belirlenmesi gerek.
 5. Kredi kartı gibi materyaller kullanarak olmayan bir parayı harcamamak lazım.
 6. Her zaman için yatırım yapma konusunda alışkanlığınız olmalı.

Şayet eldeki para ay sonu gelmeden bitiyorsa yapılması gereken, gelir gider listesi yaparak önemli bir bütçe planı oluşturmaktır. Gider listesinde kesinlikle en ince ayrıntıya kadar her şey yazılmalı.

En Kolay Tasarruf

Ardından bu giderlerin önem derecesine göre sınıflandırılması yapılmalı. Bu esnada aslında ne kadar gereksiz yere para harcaması yapıldığını görmüş olacaksınız. Yapılan bütçe planına tüm aile fertleri uymalı. Plana sadık kalındığı sürece giderlerin azalmaya başladığını göreceksiniz. Olmayan parayla birikim yapma yolları noktasında, öncelikle zorunlu harcamaları incelemelisiniz. Bir ev için mutfak gideri, elektrik, su, doğal gaz faturaları zorunlu harcamalardır ancak en kolay tasarruf edilen nokta da bunlardır. Doğal gaz, su ve elektrik faturalarını düşürmenin yollarını bulabilir ve mutfak giderlerinde de daha mantıklı ve doğru harcamalar yapabilirsiniz. Örneğin giyim alışverişleri zorunluluk konusunda tartışmaya açık bir konudur ve bu konuda da tasarruf yapmak son derece kolaydır.

Geliri Arttırmak Söz Konusu

Geliri arttırmanın başka bir yolu mutlaka bulunmalı. Birçok farklı yöntem ile ek işler yapmak ve geliri arttırmak söz konusu. Bu konuda size yön verecek olan kesinlikle hobileriniz ve uzman olduğunuz alanlardır. Kişi yapacağı alıştırma sonucunda ilgi alanlarını belirleyerek bunu nasıl paraya çevirebileceğini keşfedebilir. Ya da kolay yoldan sermayesiz para kazanmak için kendi yöntemini geliştirebilir. Birikim yapacağınız limiti önceden planlamalısınız ve bu limite ulaşabilmek için her ay maaşınızdan ne kadarının bir kenara koyulacağını bilmelisiniz.

Olmayan Para Harcanmamalı

Bunun bilinmesi halinde o kadar paranın hiç yokmuş gibi davranılması çok kolay olur. Bu sayede elde kalan diğer para ile yaşamayı öğrenmiş olursunuz. Ve asla olmayan bir parayı harcamamalısınız. Paramız olmasa da kredi kartımız ile istediğimiz her şeyi alabiliriz. Kartın bize verdiği limiti ödeyeceğimizi düşünmez ve onu bir hediye olarak kabul ederiz ancak geri öderken zorlanırız.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Rabia Özer Reply

  Hali hazırda harcama yaptığımız şeylerden feragat ederek birikim yapmak gerçekten çok mantıklı ve yapılabilecek bir şey

 2. Nazlı Özer Reply

  Aslında olmayan para diye bir şey yok, ay içerisinde yaptığımız harcamaları biraz kısıtlayabilsek birikim yapabiliriz zaten

 3. Derya Bozkurt Reply

  Açıkçası günümüzde kime sorsak birikim yapamam der ancak harcadığımız şeylerden kısarak birikim yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =