Otomobil Yerine Bisiklet Kullanmanın 8 Faydası

birevim kredisiz ev

Çoğu bireyin gündelik hareketlerinde bir noktadan bir noktaya varmak var, örneğin işe gitmek, okula gitmek, alışverişe gitmek gibi. Peki, otomobil yerine bisiklet kullanmanın 8 faydası nedir? Bunlar içinse tabiî ki ya toplu taşıma ya da şahsi araçlarımızı kullanıyoruz. Şehir hayatında ise trafik bazen neredeyse durma noktasına geliyor ve bu bizim sinirlerimizi etkileyebiliyor. Bir daha da dışarı çıkmak dahi istemiyor olabiliyoruz. Bu noktada bize bir dost yardımcı olabilir, peki, hangi dost ya da hangi kullandığımız araçtır? Tabiî ki “Bisiklet” Evet bisiklet bizim için çok önemli belki bir yerden bir yere ulaşmak için duran trafikte bile en hızlı seyir etmemizi sağlayacak olan araç bile olabilir.

Örneğin kısa mesafelerde arabayı yerinden çıkar dur kalk vesaire, bunlar yorucu ve maliyetli olacaktır. Hem artan araba fiyatlarında ise araba almakta bir hayli zorlanıyorsanız ve gerekli değilse bisiklet almanız çok daha iyi olacaktır. Sırasıyla bu 8 faydayı inceleyelim.

1.Yakıt Masrafı!

Biliyorsunuz ki otomobillerde akıllı teknolojiler bile olsa dur kalk yapa yapa veya normal gitseniz bile benzin yakıyorlar bu benzinlerin hepsi para, bisiklet kullanırsanız paranız cebinizde duracaktır.

2.Hayatı Daha İyi İzleyebilirsiniz veya Gözlemleyebilirsiniz.

Bu nokta da çok önemlidir düşünsenize ters bir yola girdiniz araba var ise o arabayı geri al arkadakilerle didişme veya önden gelenlere yol verme, işte bunların hepsi ayrı ayrı birer problem ufak sürtüşmeler bile yaşayabilirsiniz bu nedenle bisikletin bu konuda affı daha rahat oluyor kimseyi rahatsız etmeden hatanızı düzeltebiliyorsunuz. Hem çevreyi izlerken arabaya göre daha düşük hızla gittiğiniz için birçok şeyi kaçırmamış oluyorsunuz belki de ihtiyacınız olan bir yerde durup, manzara izlemek olsun bir şey almak olsun bunlar için durabiliyorsunuz. Otomobil yerine bisiklet kullanmanın faydalarına devam edecek olursak;

3.Gerekli Olan Şeyleri Almak ve Daha Az Alışveriş Yapmak

Birçoğumuz gerek mecburi ihtiyaç gerek ise keyfi alışverişe çıkarız bunda ise bazen ihtiyacımız olmasa bile araba var diye belki kullanmayacağımız işimize yaramayacak eşyalar veya türevi alışverişler yaparız. Ama bisiklet öyle değil yeri belli taşıma kapasitesi belli öncelikleri ve gereklilikleri almamıza yardımcı olacak mecburi alanı bizim için gayet önemli pozitif bir nokta oluyor.

4.Park Sorunu

Hemen hemen büyük şehirlerin neredeyse her ilçesinde bu büyük sorun mevcut park sorunu, aracınız ister ufak ister büyük olun onu park etmeniz ve yerini sabitlemeniz gereken bir yer var, e tabi bu yarıda bulamıyorsak dön dolaş dur, hemen zaman hem yakıt için ziyan olacaktır. Bisikletiniz varsa bu iş çok kolay hal olacaktır.

5.Ekstra Para Biriktirmek

Çalıştığınız şirket size ulaşım ücreti ödüyorsa, böyle bir ulaşım ücreti kendi cebinize kalacaktır ve dilediğiniz bir şeyi almanızda size yardımcı olacak veya bu ufak ücret ile birikim yapmanızı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

6.Mesai Saatleri Verimliliği

Kesinlikle ama kesinlikle trafiğe maruz kaldığınızda psikolojik olarak etkileniyoruz gerek zaman bakımından ki işe gecikebilir beklenmedik bir trafikte, psikolojik olarak gerildiğimiz noktada işe kendimizi verebilmekte bir hayli güçlük çekmemize neden olabilir.

7.Spor Yapmış Oluyoruz

Biliyorsunuz ki bisiklet sadece bir ulaşım aracı değil, bu bir spor aracıdır da dünyada çeşitli turnuvaları düzenlenen bu spor aletinin sizin aktif hayatınızda belki de zaman bulamadığınız spor yapma işlemini siz normal gidişatında yaşarken bilinçsiz olarak bu spor olarak geri dönecektir, tabi bunun bilincinde kullanırsanız daha da faydalı olur ve bir çok olayda daha zinde kalmanızı sağlayacaktır.

8.Zaman Tasarrufu

Bahsettiğimiz gibi en büyük olayımız zaman, her an her saniye bizim için çok değerli. Su gibi akıp geçen bu şehir hayatında başta trafik olmak üzere birçok şeyde zaman tasarrufu ettirecek olan bisiklet hesabını yapamayacağımız zamanlarda bile muhakkak bize tasarruf ettirecek hale gelmiştir.

Otomobil yerine bisiklet kullanmanın faydalarına değindik. Şimdi hangi bisiklet sizin için en uygunu araştırmaya başlayabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 1 =