Sağlıklı Tatil İçin Otellerde Dikkat Edeceğiniz 11 Şey

birevim kredisiz ev

Yaz aylarının gelmesi ile beraber insanların artık rahatlamaya ihtiyaç duyduğu ve kendini dışarı atmak istediği zamanlara geldik. Üstelik bu sene dünyayı etkisi altına alan COVID-19 nedeniyle insanlar eve kitlenip bir hayli bunalmışken. Kendilerine imkânlar doğrultusunda özellikle sağlık kurallarına uyarak tatile gitmek için zaman ayırmaya çalışıyorlar. Peki, bu tatilleri yaparken sağlık için tercih edeceğimiz otellerde nelere dikkat etmeliyiz, kişisel olarak ne önlem almalıyız ve tercih ettiğimiz yerle ne gibi önlemlerin alındığına dikkat etmeliyiz. Tabii ki önce kendi kişisel dikkatimizi ve önlemlerimizi aldıktan sonra gideceğimiz yer ile alakalı olarak dikkat etmemiz gereken en önemli noktaları 11 madde ile sıraladık.

İşte sağlıklı tatil için otellerde dikkat edeceğiniz 11 şey;

1.Sosyal Mesafe Kuralına Uymak ve Çevredeki İnsanlar

Sosyal mesafe kuralı bizlerin sağlığı için gayet büyük önem taşıyor özellikle 1,5 metreye vurgu yapıyorlar, seçtiğiniz otelde ise bunlara dikkat edecek çalışanların bulunması ve birçok yerinde uyarı tabelaları var mı onlara dikkat edilmelidir. Üstelik bu konuda uyarıcı yetkili bir kişinin olması ki aksilik çıkmasın.

2.Kalabalık Alanlarda Maske

İster istemez bu pandemi nefes yolu ile geçiyor ve bunun en önemli savunması kesinlikle maske takmak olacaktır. Tatile gideceğiniz otellerde ise bunla alakalı gene bir tabela veya uyarı levhası bulunması, otel çalışanlarının maskeli olması gerektiğinde ise takmayanları uyaracak yetkili personel bulundurmaları gerekmektedir.

3.Mümkün Olmadıkça Asansör Kullanılmamalı.

Katlar arasında gidip geldiğimizde eğer sağlıklıysanız mümkün mertebe asansör kullanmamaya çalışın çünkü havalandırma sistemi tehlikeli ve zararlı olabilir, otelin ise bu konuda çok dikkatli olup havalandırma sistemini sürekli dezenfektan  etmesi gereklidir. Sağlıklı tatil için otellerde dikkat edeceğiniz 11 şeyde 4. noktaya göz gezdirelim.

4.El Dezenfektanı Kullanımı Önemi

Konaklayacağınız tesislerde muhakkak dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur ve malzeme ise el dezenfektanı bulundurmalıdır, neticesinde bu yerlerde kalabalık oluyor ister istemez ve insanlar bir şeyler ile temas edebiliyorlar. Bu konuda otel çalışanlarının da dikkatli bir şekilde ellerini dezenfektan  etmeleri gereklidirler.

5.Plajda Kullanılacak Olan Eşyalara Dikkat 

Kesinlikle gitmişken bir havuza veya plaja inmek isteyeceksinizdir bu neden kullanılacak olan malzemelerin kesinlikle terlik, havlu vb. malzemelerin tek kullanımlık olması gerekirse hepsinin kendine özel tek dezenfektan  şekilde paketlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle otel çalışanlarının bu konuda bir hayli titiz olup bizlerin ise belirtilen noktaya çöpleri atmamız gerekir.

6.Otelin Spor Salonundaki Önlemler

Otelin spor salonunda önlemler alınmalıdır, özellikle randevu ile gidilmelidir ve çoğu aletin sosyal mesafeye uygun olup çıkan kişiden sonra tek dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Rezervasyon olmadığı sürece bu alanların kullanımından kaçınmak gerekir.

7.Konakladığınız Otelde Sürekli Havalandırılmasına Özen Gösterilmesi

En önemli noktalardan biri otelin odasında kaldığımız sürece mümkün mertebe önce kendimiz sonra çıktığımızda yetkili personelin odanın havasının tazelenmesi açısından odayı sürekli havalandırması gerekir.

8.Kullandığımız Malzemeler ve Devamı Nasıl Olmalı

Kullandığımız malzemelerin hepsi tek kullanımlık olmak zorunda çünkü virüs buna müsaade ediyor bir aksattık mı hemen bulaşabilir dolayısıyla gösterilen noktalara malzeme atığımızı dökmemiz gerekebilir.

9.Kişisel Önlemler Nasıl Olmalıdır.

Her gün düzenli olarak ateş ölçtürmek gereklidir, dezenfektan kullanımı önemlidir ve hem kendi sağlığımız hem başkalarının sağlığı adına ufak bir hastalık belirtisi var ise, acil kurumlarda ilgilenen doktorlara muayene olmamız mecburidir.

10.Kişisel Eşyalar İçin Neler Yapılmalıdır.

Kendimize olduğu gibi kişisel eşyalarımızın dezenfektasyonuna dikkat etmemiz gerekir ne olursa olsun bir çok kullandığımız eşyayı dezenfekte etmemiz gerekecektir. Özellikle bunun için önerilen maddeleri kullanmamız gerekir.

11.Ödemeler Nasıl Yapılmalıdır.

Ödemeler mümkün oldukça temassız yapılmalıdır. Bu konuda size düşen bankadan temassız bir kart çıkarmaktır ve otele düşen ise teknolojiden faydalanıp o ödemeyi temassız alabilecek imkânlar oluşturmasıdır.

Sağlıklı tatil için otellerde dikkat edeceğiniz 11 şeyi sıraladık, bu noktaların hepsine dikkat edildiğinde sorunsuz bir tatil bizleri bekliyor, iyi eğlenceler.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − seven =