Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin 5 Kolay Yolu

birevim kredisiz ev

Her gün bizimle yaşayan sokak hayvanlarını görmezden gelmek yerine onlara yardım etmeye çalışmak mümkündür. Onları sahiplenmek zorunda olmadan onlara yardım etmek için farklı yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Tabi isterseniz hayvan sahiplenmek bir seçenek olsa da bunun dışında farklı yollar üzerinden de bu hayvanlara yardım etmeniz mümkündür.

Bu yardımlar için çok fazla para veya zaman harcamanıza da gerek kalmayacaktır. Önemli olan bu hayvanların başı boş dolaşmak yerine sizinle birlikte yaşadıklarını ve amaçlarının size zarar vermek olmadığını kendinize hatırlamanız olacaktır.

Hayvan Sahiplenmek

Sokak hayvanlarına destek vermek istiyorsanız en doğru seçenek hayvanı sahiplenmek olacaktır. Eminiz herkesin aklında bir hayvanı sahiplenmek geçmektedir. Ancak bunu nasıl yapacaklarını, onlarla nasıl ilgilenecekleri konusunda bilgi sahibi olmamalarından dolayı bundan vazgeçmektedirler. Ama yapmanız gereken en basit şey onlara evinizde küçük bir alan açmak olacaktır. Kısa sürede bakımını öğrenecek ve onlarla birlikte yaşamaya alışacaksınız.

Hayvan Barınağı Desteği

Tabi illa hayvan sahiplenmek zorunda olmadığınızı hatırlatmak isteriz. Çünkü illa her insanın bir hayvanı olmak zorunda değildir. Ancak bu hayvanların sokakta başı boş dolaşması yerine hayvan barınaklarını ziyaret edebilirsiniz. Hem orada ki insanlara destek verebilir hem de hayvanların ne kadar mutlu olduklarını görebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa orada yaşayan hayvanlar mama yardımı veya maddi yardımda yapabilirsiniz. Bu konuda birçok seçenek bulacağınıza eminiz.

Hayvan Haklarında Gönüllü Olun

Maddi bir destek veremiyor olabilir y a da evinizde hayvan besleyecek bir yapınızda bulunmayabilir. Bu durumda gönüllü olarak hayvan hakları konusunda destek olan kurumlarda çalışabilirsiniz. Bu kurumlar hem hayvanların korunmasına yardım ederken aynı zamanda onlara destek sağlamaya çalışıyorlar. İsteyen herkes bu konuda gönüllü olarak onlara her anlamda destek olma hakkına vardır.

Kartondan Ev Yapın

Bunların hiçbir için vaktiniz ve durumunuz olmayabilir. Bunların hepsi bir kenara bırakıldığında yapabileceğiniz farklı yardımlarda mevcuttur. Bunlardan bir tanesi evinizin yakın bir noktasına kartondan ev yapmak olacaktır. Sağa sola itilmemeleri engellemek ve bir eve sahip olmalarını sağlamak adına onlara kartondan bir ev yaparak yerleştirebilir. Bazen yemek veya su bırakma hakkına sahip olabilirsiniz.

Bu yaptığınız etrafınızda ki insanları da teşvik etmek adına önemli bir konu olacaktır. Hem onları soğuktan korunmalarını sağlamak hem de barınarak sokaklarda başı boş gezmelerinin önüne geçebilecek bir durum olacaktır.

Alo 153’ü Arayarak Destek İsteyin

Büyük şehirlerde yaşayanlar bu konuda özel olarak hizmet veren belediyelerden yardım alabilirler. Sokakta gördüğünüz bir canlının yaralı veya yardıma muhtaç olduğunuzu düşünüyorsanız Alo 153 hattını kullanabilirsiniz.

Bu hizmet İBB tarafından verildiği biliniyor. Sizde yaşadığınız şehirde bulunan belediyenin bu konuda bir hizmet verip vermediğini öğrenebilir ve onlardan bu konuda gerekli yardım alabilirsiniz.

birevim
Paylaş

2 Comments

  1. Başak Güler Reply

    Sokak hayvanları için gerçekten çok büyük yardım fırsatları var, çok kolay bir şekilde yardım edebiliyoruz

  2. Esra Erdoğan Reply

    Sokak hayvanları için hepimiz kapımızın önüne bir tas su ve mama koysak bence çok güzel olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 1 =