Vadeli Altın Hesabı Nedir?

birevim kredisiz ev

Bankalar yastık altında bulunan altını ekonomiye kazandırmak için büyük bir kampanya başlatarak insanlara altın hesabı açma ve burada bekletme imkanı sundular. Hızlı işlem yapılabilmesi nedeniyle birçok insan bunu tercih etti. Yoğunluğun artması ve kullanışlı bir yöntem olması nedeniyle insanlar evde altın bekletmek yerine bu hesaplarda bekletmeye başladılar.

Başlangıçta sadece altının bankada bekletildiği bu hesaplara yeni mevduat altın hesapları sunulmaya başlandı. Bu sayede insanlar hesaplarında altın bekletirken aynı zamanda talep etmeleri halinde faiz kazancı elde etmelerine de imkan verilmeye başlandı. Tabi bunun olabilmesi için çalıştığınız bankada bu hesabınız olması ve hesabınızda para olması gerekiyor.

Vadeli Altın Hesabından İstendiği Zaman Çıkılabiliyor mu?

Vadeli altın hesabında işlem yapanların en çok merak ettikleri konulardan birisi istedikleri zaman hesaplarında ki altını alıp almayacaklarını merak etmeleri oldu. Bu konuda net bir şey söylemek çok doğru olmayacaktır. Çünkü bu işlem bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Bazı bankalar buna izin verirken, bazıları bu işlemin yapılması halinde vadede bekletilen sürede elde edilecek olan kazancı kesmek isteyebiliyor. Bunların hangisi sizin için uygunsa bankanız hakkında bu konuda bilgi olarak işlem yapmak doğru olacaktır.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı açtırmak normal bir banka hesabı açtırmakla aynı işlemlere tabidir. Bunun için bankanızda bu hizmetin verilip verilmediğinden emin olmanız gerekiyor. Günümüzde tüm bankalarda bulunan bir hizmet değildir. Sizlerde bu konuda öncelikle bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Ayrıca hesabı açtırırken hangi saatlerde işlem yapılacağını, maksimum işlem miktarı gibi detayları da öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra banka personeli ile konuşarak vade sürenizi ve ne kadar kazanacağını belirleyerek yatırımınızı yapabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Açtırmanın Avantajları

Vadeli altın hesabı açtırmanın birçok avantajı vardır. Bu konuda tereddütleriniz varsa öncelikle bu avantajlara bakmanız gerekiyor. İlk olarak altın hesabında olduğu gibi yatırım yapmanı sayesinde evde bulunan altının hırsız tarafından çalınmasının önüne geçmiş olacaktır.

Altın temel olarak bir yatırım aracıdır. Uzun vadede en çok kazanç sağlayan ve gelir elde eden araçların başında gelmektedir. Vadeli altın hesabı sayesinde hem altının kuru yükseldikçe kazanmaya devam edecek hem de vadeli olduğu için buradan da kazanmaya başlayacaksınız. Tam anlamıyla bir kazan kazan durumu ortaya çıkacaktır.

İnsanlar bu şekilde yatırım yapmayı daha çok tercih edeceklerdir. Çünkü altın hesabında veya para hesabından ayı ayrı yatırım yapmak yerine ikisini bir arada bulundurarak kazancınızı daha da arttırmanız mümkün olacaktır. İki gelir kaleminden de vazgeçmek istemeyen ve parasını ikiye bölmek istemeyenler için doğru bir yöntem olacaktır.

Bankalar arasında araştırma yaparak size en iyi oranı ve en iyi şartlarda sunan bankayı bulmanız gerekiyor. Bunu yapmak çok da zor olmayacaktır.

birevim
Paylaş

2 Comments

    1. tasarrufvakti Post author Reply

      Merhaba Yakup Bey,
      Bu hesaplarda genel olarak tüm bankalar oranları düşük tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 1 =