Yaz Sebze ve Meyveleri Nelerdir? Sağlıklı Tüketim İçin Neler Yapılabilir?

birevim kredisiz ev

Sağlıklı beslenmek çağımızın en büyük sorunlarından birisidir. Gelişen bilimin de tarımın içine dahil olmasıyla birlikte yaz aylarında yemememiz gereken birçok sebze ve meyveyi 12 ay kesintisiz bir şekilde yeme şansına sahip oluyorsunuz.

Tabi bunun olması sağlık beslenmenin adeta imkansız olması anlamına geliyor. En basit olarak domates ve salatalık yaz aylarında ortaya çıkan sebzelerdir. Ancak günümüzde artık tüm yıl boyunca yemek mümkündür. Bunun sağlanması için içlerinde kimyasal maddeler olması gerekiyor. Bu durumu yaşamamak için öncelikle yaz aylarında ortaya çıkan meyve sebzeleri öğrenmelisiniz. Ardından bunları tercih ederken ve tüketirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanmalısınız.

Yazın Yetişen Sebze ve Meyveler

Yaz ayları geldiğinde bolca meyve ve sebze şansımız da beraberinde geliyor. Taze olarak bunları tüketmek beklentilerinin üzerinde daha fazla güzel yemeğe sahip olacağınız anlamına da geliyor. Ancak bunları bilmeden hareket etmek gerekiyor. Yaz aylarında çok çeşitli meyve ve sebzeler oluyor. Bunları karıştırmamak adına ilk olarak bunları öğrenmeniz gerekiyor.

Yaz Meyveleri: Şeftali, Kayısı, Vişne, Kiraz, Üzüm, İncir, Nektarin, Mor Erik, Yeşil Erik, Çilek, Kavun, Karpuz ve Böğürtlen

Yaz Sebzeleri: Enginar, Kabak, Semizotu, Patlıcan, Sivri Biber, Dolmalık Biber, Fasulye, Bamba, Börülce

Tabi bu listeyi daha da uzatmamız mümkün olabilir. Ancak en çok tüketilen ve yaz aylarının vazgeçilmesi olarak bu sebze ve meyveler dikkat çekmektedir. Tabi bunları yine de tüketirken ve tercih ederken dikkatli olmanız gerekir.

Yaz Sebze ve Meyveleri Daha Sağlıklı Nasıl Tüketebiliriz?

Yaz meyve ve sebzeleri özellikle vitamin ve mineral açısından büyük bir kaynağa sahiptir. Bolca yediğimiz bu ürünleri doğru şekilde öğünlerinize bölmeniz gerekiyor. Yaz ayları günlerin uzun olmasının da etkisiyle ne yenildiği belli olmayan zamanlar oluyor. Bu hata sizin midenizde ve sağlığınızda sorun olması anlamına geliyor.

Sebze ve Meyveleri Seçerken Dikkatli Olun

Sebze ve meyve tercihi çok önemlidir. Her ne kadar taze olacak olsalar da illa ki iri ve güzel görünümlü olanları tercih etmemeniz gerekiyor. Çünkü bunlar genelde üretilirken içerisinde kimyasal atılan ürünler olacaktır. Bunun yerine diri, ezilememiş ve çok fazla parlak durmayan ürünleri tercih etmek doğru olacaktır. Sulu, bereketli ve taze ürünlerin faydalarından bu şekilde daha fazla oranda faydalanmanız mümkün olacaktır.

Ara Öğünlerde Yaz Meyveleri Tercih Edin

Yaz ayları günlerin uzun olmasıyla biliniyor. Havanın saat 20’de karardığı bir günde öğünlerin karışmasında mümkün olacaktır. Bu dönemde ara öğünler kritik olacaktır. Ana öğünler arasında çok fazla acıkıyorsanız bir yemek tercih etmeden önce tercihinizi meyvelerden yana kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır. Karpuz, kavun, çilen gibi meyveler yaz aylarında en iyi ara öğünler olarak kabul edilir.

Konserve Yerine Domates Kullanın

Yaz aylarında yemek yaparken illa salça özellikle de konserve salça kullanmanıza gerek yok. Domatesler çıkmaya başladıktan sonra bu ürünleri yemeklerinizin içerisinde salça yerine daha fazla kullanmanız doğru olacaktır. Yaz aylarında çok fazla çıkan domatesleri sadece salata yapmak için değil yemek yapmak içinde sıklıkla kullanmak doğru olacaktır.

Ağır Yemekler Yerine, Sebze ve Meyve Tercih Edilmelidir

Yaz aylarında ağır yemekler yüksek sıcakların da etkisiyle insanların rahatsızlık yaşamasına neden oluyor. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken ana yemeklerden bu dönemde uzak durmak ve daha çok hafif sebzelerden oluşan yemekleri, sebze yemeklerini ve meyveleri yiyerek günlerinizi geçirmeyi tercih etmelisiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =